Zemřel Valtr Komárek, stvořitel Dlouhého, Klause, Dyby a dalších kádrů
16. května 2013, 12:44
Dnes v osmdesáti dvou letech zemřela jedna z nejvýraznějších národohospodářských postav československých moderních dějin, Valtr Komárek. V roce 2000 jsem pro časopis Týden mapoval osudy kádrů z Prognostického ústavu AV, který Komárek v roce 1986 založil jako pilíř československé, značně opožděné perestrojky, a až do roku 1992 vedl. Nabízím jednu tehdejší vzpomínku Vladimíra Dlouhého, ilustrující poněkud schizofrenní pozici Komárka v komunistickém establishmentu.
„Do smrti budu Valtrovi vděčný za to, že nám umožnil cestovat na Západ,“ vyznal se Dlouhý. Umožnit to ale mohl především někdo nad Komárkem. Vazby šéfa ústavu na ÚV KSČ zůstávaly i po letech nelibosti velmi silné, jeho patronem byl především předseda vlády Lubomír Štrougal. A tak mohl už v roce 1986 pobývat Dlouhý s Karlem Dybou na Evropské univerzitě ve Florencii nebo Václav Klaus na University of Chicago.
„Když jsem nastupoval, dostal jsem v roce 1984 pozvání od světové ekonometrické společnosti, abych se nejenom zúčastnil jejího kongresu na Massachusetts Institut of Technology v Bostonu, ale stal se také členem programového výboru,“ říkal Dlouhý. „Byla to ohromná pocta. Kdybych ale takový papír dostal v Ekonomickém ústavu, nejen že bych nikam nejel, ale ještě by začali vyšetřovat, jak na mě vůbec někdo přišel.“ Komárek ovšem měl jedinou otázku, a to, zda někdo Dlouhému cestu zaplatí. „Řekl jsem, že oni, a nemusel se o nic starat. Komárek prostě papír vzal a prosadil, abych jel.“
-pes-