Všichni zájemci o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín mají problémy
15. prosince 2009, 16:43
Informace o vytvoření společného rusko-amerického podniku na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín se ukazují jako zcela nesmyslné. Americký Westinghouse kategoricky prohlásil, že se výběrového řízení hodlá zúčastnit pouze sám za sebe. Zástupci ruského Rosatomu, pod nějž spadá Atomstrojexport, jsou o něco mírnější.
„Jsme připraveni projednávat a zvážit jakoukoliv možnost, včetně společného podniku s Američany. Ale poté, co evropské kontrolní orgány přišly s tím, že americké reaktorové technologie (přesněji nejnovější projekt společnosti Westinghouse) nejsou zcela v souladu se všemi bezpečnostními požadavky, zatím o společném projektu nemá smysl ani uvažovat. Ani s přihlédnutím k tomu, že pokud by se Američané do projektu zapojili, bylo by to důležitým geopolitickým esem,“ tvrdí Rusové.
Situace Westinghouse je ale ještě komplikovanější. Nemá totiž problémy pouze s evropskými orgány, ale především s americkým dozorným orgánem pro regulaci jaderného průmyslu (NRC). Ten v polovině letošního října vrátil k přepracování projekt na stavbu bloku s reaktorem AP-1000 (firma navrhla stejný projekt pro JE Temelín). Kontroloři vznesli pochybnosti ohledně dostatečné odolnosti bloku proti zemětřesení a extrémním meteorologickým vlivům, jako jsou vichřice nebo tornáda.
Koncem listopadu britský Kontrolní úřad pro jaderný průmysl (NII) zveřejnil svůj posudek na reaktor AP-1000, který byl velmi kritický. Britští úředníci firmě vytkli nedostatečnou úroveň takzvané pravděpodobnostní analýzy bezpečnosti systému. Jejich současný verdikt může znamenat, že projekt bude schválen mnohem později.
Problémy s jadernými bloky mají i další účastníci výběrového řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Francouzský koncern Areva staví bloky EPR-1600 ve městě Flamanville (Francie) a finském Olkiluoto. Budou to první funkční jaderné bloky tohoto typu na světě. Stavby však nabraly velký časový skluz ve výši dvou až tří let. Příčinou jsou dodatečné úpravy projektu, které bylo nejprve nutné dohodnout s kontrolními orgány a zákazníky. Jsou tam i problémy s penězi.
Nemalé potíže má rovněž ruský Atomstrojexport. Dosud stále nebyla zahájena stavba Jaderné elektrárny Belene v Bulharsku. Firma přitom vyhrála výběrové řízení již před třemi lety. Ruská společnost byla postižena především selháním na bulharské straně, která není schopna označit strategického investora projektu. V zásadě jde o to, že Bulhaři jsou bez peněz. Německý koncern RWE totiž od projektu dal na poslední chvíli ruce pryč.
Atomstrojexport pohořel i v Turecku. Dvacátého listopadu, tedy před necelým měsícem, turecká vláda odvolala výsledky výběrového řízení na stavbu čtyř bloků jaderné elektrárny nedaleko Ankary. Postavit je mělo rusko-turecké konsorcium v čele s Atomstrojexportem. Podle vlády v Atatürkově zemi by výše nákladů na výstavbu zdroje znamenaly nutnost následného prodeje elektrické energie za nepřijatelně vysoké ceny.
Natálie Sudlianková, Pražský telegraf – speciálně pro motejlek.com.