Tohle by mohla být revoluce v NFT, nápad je z Česka

NFT je dnes asi největším tahákem do světa kryptoměn. Mluví o něm i ti, kteří ještě před několika měsíci neměli o kryptoměnách žádné ponětí. Vidina velkých zisků za prodej digitálních kartiček s lidoopy nebo pixelovými obrázky ale zcela zastínila nevýhody, které má nejvíce využívaný NFT standard – token ERC-721.

Abyste zbohatli, musíte důvěřovat třetí straně
Pokud dnes chcete své NFT na standardu ERC-721 prodat, máte prakticky jedinou možnost. Umístit ho na některý z NFT marketů, jako je třeba OpenSea, Rarible a podně. I u NFT ale platí ta samá základní poučka, jako u ostatního krypta – neměli byste ho zbytečně držet na burzách a u třetích stran. Ty jsou totiž velmi často terčem hackerského útoku a vám místo zisku mohou poměrně často zbýt jen oči pro pláč.

Problém ale je, že jinak svoje NFT s lidoopem neprodáte. Na to sází společnost Callisto Enterprise s výraznou českou DNA, která se věnuje vývoji aplikací a služeb pro blockchainovou síť Callisto Network. Vyvinula vlastní standard CallistoNFT, s nímž chce na kryptoscéně spustit revoluci.

Co nový standard přináší?
Díky speciálnímu kontraktu už není třeba využívat NFT tržišť, nabídku na nákup/prodej si mohou uživatelé mezi sebou poslat napřímo. Nejen, že se tímto krokem vyřazuje nutnost třetí strany, ale navíc je obchod výhodnější. Tržiště si často berou provizi, a to až 5 % z uskutečněného prodeje.

Každý tvůrce NFT si může do svého uměleckého díla vložit, jaký podíl chce mít z každého následujícího prodeje. Prodej NFT tak není jednorázovým ziskem, ale může autorovi generovat pasivní příjem, pokud se jeho NFT bude dál obchodovat.

Kromě toho je tu možnost přidávat si do NFT i další informace. Lze to ilustrovat na případu, jako by NFT bylo nové auto. Kupec si vybral model, motorizaci a barvu. A přesně takhle mu ho výrobce/dealer (tvůrce NFT) prodal. Podle starého standardu by nový majitel s autem nemohl vůbec nic udělat a musel by ho používat takový, jaký ho koupil. S přístupem CallistoNFT si ale vůz může nakonfigurovat podle svého, použít jiné potahy, autorádio a nebo tam šoupnout jen vonný stromeček. Přesně takhle lze do NFT přidávat vlastní data a vlastnosti.

Jaká je budoucnost
Samozřejmě, obchodování NFT se odehrává na volném trhu. Díky Callisto standardu je ještě víc decentralizovaný, takže o úspěchu či neúspěchu nerozhodne nikdo jiný, než uživatelé. NFT nicméně zatím stále jede na vysoké vlně a čím víc možností se mu otevírá, tím více může být budoucnost CallistoNFT zajímavá. Technicky i investičně.

Poznámka: Autoři MotejlekSkocdopole.com v souvislosti se spuštěním rubriky Krypto zainvestovali do projektu Callisto. Společnost Callisto Enterprise, která za projektem stojí, je jedním z partnerů rubriky Krypto.

Předcházející článek

Garry Kasparov: Neříkejte mi, že jsem měl pravdu, a poslouchejte, co říkám teď

Následující článek

Český velkokapitalista dokončil jižní manévry, už má vše