Potvrzeno. Zájem o ČSA je podle očekávání naprosto minimální
23. března 2009, 19:18
Přihlášku do prvního kvalifikačního kola privatizačního tendru na 91,51 % podíl státu v Českých aeroliniích se přihlásili čtyři zájemci. Dva z nich ale nelze brát zcela vážně a něměli by proto postoupit do rozhodujícího druhého kola. Jde o skupinu Odien, která nemá zkušenosti z „velkého“ letectví a ruský Aeroflot, jemuž se dosud nepodařilo obstarat partnera ze zemí Evropské unie. Rusové ho přitom hledají dlouhé měsíce.
Jako skutečně relevantní zájemci zůstávají Air France-KLM a konsorcium Unimex Group/Travel Service. Mezi těmito dvěma by se mělo rozhodnout. Tedy pokud se Aeroflotu nepodaři zázrak. Air France už akcionářem ČSA byla v devadesátých letech. Firma se z účasti Francouzů dlouho vzpamatovávala. Někdo tvrdí, že se nevzpamatovala dodnes.
Ve druhém kole bude rozhodovat nabídnutá cena. Lidé z dozorčí rady nominovaní státem v nedávném období hovořili o desítkách zájemců a mnoha inkasovaných miliardách. Například předseda dozorčí rady ČSA Ivan Kočárník firmu ohodnotil na deset miliard korun. Při letmém pohledu na bilanci společnosti je zřetelné, že zcela opomněl významnou část pasiv Českých aerolinií.
Aktuální hodnota společnosti je v nejlepším případě nulová. Při běžné valuaci v letecké branži se vychází z násobků EBITDA, přičtou se některá aktiva a odečtou leasingy a bankovní úvěry. Pokud se vezme EBITDA kolem 1,1 miliardy korun a násobí šesti (v letecké branži je toto číslo neobvykle vysoké) a přičte se miliarda za středisko údržby, vyjde zhruba 7,5 miliard korun. Pokud se od tohoto čísla odečtou splatné leasingy a úvěry, vychází záporná hodnota ČSA ve výši zhruba jedné a půl miliardy Kč.
Tyto výpočty nakonec vedly k tomu, že se privatizace nezúčastní například PPF nebo Penta. Pro Unimex platí jiný pohled, neboť se v branži dobře orientuje. S Romanem Vikem vybudoval v podstatě na zelené louce Travel Service, dnešní dvojku na českém nebi.
ČSA má také poněkud neobvykle složenou flotilu. Běžné je, že firmě patří zhruba třetina letadel a zbytek má v pronájmu formou finančního a operačního leasingu. České aerolinie na konci roku 2007 provozovaly 49 letadel. Ve vlastnictví měly pouze 7 strojů, přičemž pět představovaly malé letouny ATR. To představuje necelých 14 procent a po přepočtení na „velká“ letadla se firma dostane hluboko pod deset procent. Například Air France-KLM letos v březnu provozovala 622 letadel, plných 300 bylo v jejím vlastnictví.
V každém případě jsou ale ČSA zákaznicky orietovanou společností s nadstandardní úrovní služeb a palubního personálu. Ekonomika tak dobrá není, což je ale v letecké branži normální. Provozovat aerolinie rozhodně není zlatý důl.
Web motejlek.com v prosinci upozorňoval na to, že zájem o České aerolinie bude minimální a že hodnota společnosti dosahuje zhruba nulové výše.
-mot-