Nová souvislost po dlouhých letech: Státní vyjednavač ruského dluhu zakotvil ve Falkon Capital

V mnoha ohledech podivná společnost Falkon Capital oficiálně zaměstnala zajímavou figuru. Do jejího představenstva usedl už v květnu tohoto roku Zdeněk Rachač, muž, který ve službách státu kdysi vyjednával deblokaci ruského dluhu. Ano, toho dluhu, na němž nakonec Falkon královsky zbohatl. Za utržené peníze firma podniká pozoruhodné investice. Tou zatím poslední má být oživení starého plánu v ruské Kalmycké republice. Do výstavby obří větrné elektrárny tam společnost v nejbližší době hodlá nasypat 600 milionů eur.

Dnes jednasedmdesátiletý Zdeněk Rachač býval na začátku devadesátých let poradcem tehdejšího československého ministra financí Václava Klause. Na starosti měl také vyjednávání splátky dluhu ve výši téměř pěti miliard dolarů, který vůči ČSFR měl kolabující Sovětský svaz. Po rozpadu SSSR a Československa přešel Rachač na ministerstvo financí ČR a převzal agendu dluhu tentokrát ruského. Ten na konci devadesátých let činil 110 miliard korun a jak známo, vláda jej prezentovala jako nedobytný. V roce 2001 tedy Zemanova administrativa rozhodla, že část pohledávky za Ruskem ve výši 100 miliard prodá do té doby neznámé společnosti Falkon Capital za pětinu nominální ceny. Posléze ale vyšlo najevo, že Rusko na odblokování dluhu uvolnilo 50 miliard korun, třicetimiliardový zásek v obchodu nikdo dosud nevysvětlil, stejně jako nikdo nezodpověděl, kde a od koho Falkon získal oněch 20 miliard, za něž pohledávku koupil. Smlouvy mezi Falkonem a českou vládou nebyly nikdy zveřejněny. Mimochodem poslední splátku za dluh ve výši 19 tisíc dolarů obdržel český stát od Falkonu letos v létě.

Společnost Falkon Capital je podivné zjevení na česko-gruzínsko-ruské obchodní scéně. Potkávají se v ní opravdu zvláštní lidé, od gruzínské rodiny Mamaladze, která se kdysi ocitla v hledáčku tajných služeb pro podezření z kontaktů s mafií, přes předlistopadového ředitele Slovnaftu Jozefa Čimboru až po právníka Tomáše Chňoupka, syna někdejšího komunistického ministra zahraničních věcí.

V Česku se od obchodu s ruským dluhem ještě jednou proslavila půlmiliardovou akvizicí hotelu Praha na pražské Hanspaulce. Zanedbaná monumentální „pětihvězda“ pod křídly Falkonu nevzkvétá. Pokud byla do roku 2009 zveřejňována čísla, topila se ve velké ztrátě, stav budovy se zašlými a nedokončenými interiéry nasvědčuje tomu, že obrat nenastal ani poté a smysl tohoto byznysu bude zřejmě jinde než v hoteliérství.

Falkon je činný i v Rusku. Už v roce 2006 s velkou podporou Kremlu a tehdejšího kalmyckého prezidenta Kirsana Iljumžinova, známého svou láskou k šachům a kontakty s mimozemšťany, oznámil záměr na vybudování obří větrné elektrárny u Kaspického moře. Do projektu byla zainteresovaná Česká exportní banka a zakázky měly dostat i další české firmy v čele s ČKD Nové Energo. Falkon mezitím zprivatizoval distribuční energetickou firmu Kalmyckaja Energetičeskaja Kompanija, v níž má 94,2 procenta. Zbytek patří Kalmycké republice.

Projekt větrné elektrárny ale poté jaksi vyšuměl a na české straně z něj jak u České exportní banky, tak ČKD Nové Energo, zůstaly rozpaky. Falkon do toho ale nyní znovu jde a podle informací z Ruska je vše už připraveno. V první fázi budování větrných farem se počítá v příštím roce s postavením prvních 11 turbín od dánské firmy Vestas s celkovou kapacitou 33 megawattů. Následovat bude do roku 2015 dalších 39 „větrníků“ s kapacitou 150 megawattů.

Česká exportní banka motejlek.com ujistila, že tentokrát je tento projekt už bez její účasti.
-pes-

Akcionáři Falkon Capital
Yucom – Libero Finanz und Handels Aktiengesellschaft, Lichtenštejnsko, ovládaná Panteleimonem „Paatou“ Mamaladze
JCBP, spol. s r.o, Praha, zastupovaná Jozefem Čimborou, společníky v ní jsou půl na půl jeho synové Michal a Pavol
Magchim AG, Švýcarsko, zastoupená Sergo Mamaladze
Tomáš Chňoupek

Předcházející článek

Mafra kupuje od Pavla Matouška jeho společnost AAA POPTÁVKA.CZ

Následující článek

Další velmi úspěšný rok čtyřicetiletého východočeského miliardáře