Motejlek končí v Českém rozhlase, od máje už jen na motejlek.com
30. března 2010, 19:51
Ke konci dubna odcházím z Českého rozhlasu. Podal jsem výpoveď.
„Motejlek už to má spočítané a vyletí ze všech současných funkcí,“ předvídal před pár týdny sluha českého sportu. „Prý vás Dobrovský vyštípal z rozhlasu,“ dotázal se tento týden ředitel jedné banky.
Asi nejlépe to sepsal na svém blogu Ondřej Aust
Šéf reportérů „střelec“ Motejlek odchází z Českého rozhlasu
26. březen 2010 v 6:40
Před rokem založená reportérská redakce veřejnoprávního rádia přijde o svého šéfa Miroslava Motejlka. Ten Český rozhlas za měsíc opustí. „Odcházím k 30. dubnu,“ potvrdil Motejlek. Dál se chce věnovat jen svému částečně placenému webu motejlek.com, kam píše o ekonomice. Spustil ho předtím, než se upsal rozhlasu, a za dosavadní souběh pracovních aktivit byl opakovaně kritizován.
Motejlkova nadřízená, ředitelka zpravodajských stanic Českého rozhlasu Hana Hikelová odmítla personální záležitost komentovat. „Pouze potvrzuju, že Mirek Motejlek přišel s návrhem na výpověď dohodou, na kterou jsem ke konci dubna přistoupila,“ uvedla.
Sám Motejlek z rozhlasu, jak tvrdí, odchází z jiných důvodů, než že vedle práce pro rádio provozuje i vlastní web, za část jehož obsahu navíc vybírá peníze.
„Rozhlas se omluvil za něco, co jsem řekl ve vysílání, a co byla pravda. A druhá věc, za dobu, co tady jsem, je tu už třetí ředitel a tyto osoby ve mně nevyvolávají zrovna důvěru,“ prohlásil Motejlek, který do čela nově založené redakce reportérů nastoupil loni v dubnu. Tehdy byl ředitelem Václav Kasík, toho v červenci nahradil Richard Medek a poté, co ten rezignoval, převzal začátkem letošního března vedení prozatímně Peter Duhan.
Motejlkův tým vznikl loni v dubnu s cílem posílit vlastní agendu a investigativní žurnalistiku a dodával příspěvky oběma zpravodajsko-publicistickým stanicím Českého rozhlasu – Radiožurnálu i Rádiu Česko. Motejlek vystupoval i jako komentátor aktuálního dění, Český rozhlas ho prezentoval mimo jiné jako svého „ekonomického experta“. Jeho slova v éteru opakovaně budila rozruch.
Konkrétně letos v únoru se Rada Českého rozhlasu na popud stížnosti těžařské firmy Czech Coal zabývala Motejlkovými vyjádřeními na adresu některých představitelů této společnosti.
Jedna ze dvou stížností, které začátkem roku poslal do rozhlasu manažer korporátní komunikace Czech Coalu Radek Stavěl, se – jak na únorové schůzi rady uvedl místopředseda kontrolního orgánu Ladislav Jíša – týkala „ranního přehledu tisku 4. 2. 2010 na stanici Český rozhlas 1 – Radiožurnál, kde informoval pan Miroslav Motejlek také o článku v deníku Právo, který se věnuje sporu pana Martina Bursíka s premiérem Janem Fischerem a těžařskou firmou Czech Coal“.
Motejlek ve vysílání zpochybnil důvěryhodnost osoby Jana Dobrovského, předsedy dozorčí rady Czech Coalu, a odvolával se přitom na zkušenost z doby před několika lety, kdy psal pro Týden (viz zvuková nahrávka v archivu Ranního Radiožurnálu, záznam od 08.22 hodin).
Rada pak prostřednictvím tehdejšího generálního ředitele Medka požádala o vyjádření ředitelku zpravodajských stanic Hanu Hikelovou. „Z její reakce vyplývá, že pan Miroslav Motejlek použil nevhodnou formulaci vůči panu Janu Dobrovskému,“ citoval před měsícem místopředseda Jíša z písemné odpovědi Stavělovi. Pokračoval: „Na základě toho paní Hikelová rozhodla o odvysílání omluvy vůči společnosti Czech Coal, respektive pánům Janu Dobrovskému a Petru Pudilovi, což se také dne 17. 2. 2010 v 8.20 stalo. Rada Českého rozhlasu opět důrazně upozornila na to, že se takovéto věci ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu nesmí opakovat.“
Omluva, která zazněla v ranním vysílání, zněla takto: „V pořadu Přehled tisku dne 4. února jsme při komentování článku deníku Právo o sporu Martina Bursíka a společnosti Czech Coal odvysílali formulaci, která mohla poškodit pověst a důvěryhodnost představitelů společnosti Czech Coal Jana Dobrovského a Petra Pudila. Oběma i společnosti Czech Coal se za formulace vyslovené v živém vysílání omlouváme, cílem rozhodně nebylo a není rozhodně poškodit jejich pověst a důvěryhodnost.“
„Nevěděl jsem o tom, že ta omluva proběhne,“ tvrdí dnes Miroslav Motejlek. Navzdory veřejnému projednávání na radě prý ani neví, zda omluvu nařídila jeho nadřízená. „Nechtěl bych být zas vůči paní Hikelové, protože paní Hikelovou považuju za profesionálku,“ dodal.
Vůči veřejnoprávnímu rozhlasu ale loajální nebyl. O svém hlavním chlebodárci se nedávno s despektem vyjadřoval v interview pro týdeník Strategie. Motejlek v textu mimo jiné říká, že „Český rozhlas v tomto ohledu (míněno v témže oboru, o němž píše na svém serveru – pozn. red.) žádný náskok nevytváří“ a že čtenáři by mu možná vyčetli, proč v rozhlase „ztrácí čas“.
Podle textu ve Strategii si Motejlek „během celého dne, tedy i z kanceláře v rozhlasu, telefonuje, esemeskuje, e-mailuje a skypuje se zdroji informací, které pak využívá pro články na web“. Zřejmě i proto autor Petr Kočí konstatuje, že obě pracovní role „není možné úplně oddělit“.
To dokazuje i Motejlkův krátký portrét, který vyšel o den později v Týdeníku Rozhlas, vydávaném Českým rozhlasem. Také v něm se propaguje především web Miroslava Motejlka, který je tu autorkou Šárkou Vieweghovou označován za „ostříleného nováčka“ v rádiu. Ve Strategii o sobě pro změnu sám Motejlek řekl, že je „trochu střelec“.
Od května plánuje psát jen na své jméno. „Určitě se budu věnovat webu, je to věc, která mi dává větší smysl do budoucna,“ tvrdí. Věří, že ho dokáže uživit předplatné od čtenářů.
(Ondřej Aust)