Loňské nekonsolidované tržby Agrofert Holdingu Andreje Babiše dosáhly rekordních 138 miliard korun
4. února 2009, 19:42
Chemicko-zemědělsko-potravinářský konglomerát Agrofert Holding v loňském roce výrazně zvýšil tržby. „Nekonsolidované tržby celé skupiny dosáhly 138 miliard korun,“ sdělil webu motejlek.com Andrej Babiš, jediný vlastník, předseda představenstva a generální ředitel Agrofert Holdingu. V přepočtu jde o zhruba pět miliard eur. Údaje o zisku zatím nejsou k dispozici. Ještě na podzim se jeho hrubá výše pohybovala kolem osmi miliard korun, konec roku ale mnohé změnil. Stejně jako u dalších velkých podniků v celé České republice.
Loňské výsledky s největší pravděpodobností posunou Agrofert Holding na pozici třetí největší české společnosti podle výše tržeb. Větší jsou pouze Škoda Auto a ČEZ. V roce 2007 dosáhly celkově tržby skupiny před vyloučením vnitropodnikových transakcí 111,4 miliard korun.
Agrofert Holding, který zastřešuje přes 200 společností, loni pokračoval v nákupním tažení. Na začátku roku dokončil převzetí Synthesie, Lovochemie a Fatry, dále pohltil Zvos Hustopeče, Šarišské pekárně a cukrárne, Belar, Promu, skupinu kolem První žatecké. Aktuálně dokončuje akvizici mlékárny Olma a usiluje o významný zemědělsko-potravinářský holding Agropol Group.
Andrej Babiš loni nejen nakupoval firmy, ale výrazně posílil personálně. Zásadním „úlovkem“ byl nový ředitel fúzí, akvizic a korporátního financování Libor Němeček, jenž posledních deset let pracoval pro skupinu Citigroup. Stal se plnohodnotnou náhradou za Jana Kadaníka, dnes zaměstnance švýcarské Ameropy (v minulosti největší akcionář Agrofertu). Výkonným ředitelem Agrofertu byl jmenován Petr Cingr, někdejší šéf Kaučuku a Chemopetrolu. Generálním ředitelem Dusla se stal Marek Štrpka, Fatry Daniel Tamchyna, Kosteleckých uzenin Jan Stoklasa.
Celé uskupení dnes patří mezi největší české exportéry, zaměstnavatele a klienty tuzemských bank. Výše úvěrů se pohybuje kolem dvaceti miliard korun. Klíčovými podniky Agrofertu jsou mateřská společnost, německý SKW Piesteritz, Duslo, Deza, Synthesia, Fatra, Lovochemie, Precheza, CS Cabot, Penam a Kostelecké uzeniny.
-mot-