Kalousek by měl méně telefonovat policistům a více se starat o státní majetek: Explosia se řítí ke dnu

Ministr financí Miroslav Kalousek musí nyní vysvětlovat, proč volal vyšetřovateli případu předraženého nákupu letounů CASA a následně i policejnímu prezidentovi. Na vysvětlování je toho v jeho případě ale daleko víc. Zejména, proč se tak špatně stará o jemu svěřený státní majetek. Legendární výrobce trhavin, semtínská Explosia, v níž je ministerstvo financí jediným akcionářem, míří nezadržitelně ke krachu. Dluží, kam se podívá, její vedení činí divná obchodní rozhodnutí a ministerstvo tomu jen nečinně přihlíží. Vlastně ani moc nepřihlíží, dozorčí rada, kterou vede úředník ministerstva financí Jaromír Hejda, je už od června de facto rozpadlá a v době, která je pro podnik zcela fatální, nezasedá. Státu přitom hrozí obrovská hospodářská újma.

Firma je v naprosté krizi, nyní je přitom doba, kdy je na trhu největší poptávka po výbušninách, v lomech se přes léto významně střílí. Jenže Explosia spíš řeší, kde vzít peníze na výplaty zaměstnanců. Ty zatím vedení upozornilo, že by mohli dostat pouze zálohu na mzdu v hodnotě 10 tisíc korun. Tato situace se opakuje měsíc, co měsíc.

Problematická je situace s dceřinou firmou Fospol, která provádí mimo jiné trhací práce. Explosia jí mnohdy dodává trhaviny za dumpingové ceny a navíc z konkurenčních důvodů odmítá dodávat některým jiným hráčům na trhu.

Jak už dříve motejlek.com informoval, největším věřitelem Explosie je Synthesia, vůči níž už státem ovládaný podnik zastavil i vlastní budovy a pozemky. Ministerstvo financí přitom nedávno prostřednictvím své další firmy Prisko uhradilo dluh Explosie vůči Synthesii v hodnotě téměř 100 milionů korun. Tiskový zástupce ministerstva financí Radek Ležatka to sice na přímý dotaz motejlek.com popřel, ale skutečnost je taková, že Prisko poskytlo Explosii výhodnou tříletou půjčku (loni vypomáhal další „Kalouskův“ podnik IMOB) přesně v hodnotě dluhu vůči Synthesii a Explosia peníze věřiteli následně v plné výši poslala. Nyní Synthesii dluží už zase kolem čtyřiceti milionů a finanční závazky neplní ani vůči jiným dodavatelům výrobního materiálu, jako je například EURO-Šarm. Některé firmy jsou s Explosií ochotny obchodovat už jen po předchozí platbě.

Ministerstvo financí zřejmě čeká s ráznou akcí, až bude mít jasno, co vlastně s podnikem zamýšlí. Nejpravděpodobnější se jeví snaha kritickou fabriku, co nejrychleji prodat do soukromých rukou. Možná to celé je vlastně i dlouhodobý záměr. Bylo by velkým překvapením, kdyby Explosii nakonec pohltil některý z podniků Kalouskova přítele Richarda Hávy?
-pes-

Konsolidované výsledky společnosti Explosia (jak se státní firmou hospodaří Kalousek)
rok tržby ztráta
2008 867 mil 88 mil
2009 765 mil 131 mil
2010 604 mil 64 mil
2011 563 mil 104 mil

Předcházející článek

Polská báchorka o Bakalově zájmu o chemičku Ciech splaskla

Následující článek

Seznam nejbohatších Čechů a Slováků má 340 jmen, do konce prázdnin přibude další desítka