Firma, do které chtěl Petr Gandalovič nalít 300 milionů ze státního, je v insolvenčním řízení
31. března 2010, 8:52
Konec loňské zimy a celé jaro se pokoušel tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič prosadit státní pomoc Oleofinu. Firma byla už v té době zralá na bankrot a dnes do něj směřuje na plný plyn. Věřitelé, především z řad dodavatelů řepkového semene, budou muset odepsat obrovské částky.
Návrh na zahájení insolvenčního řízení ale jako první podal maloobchodní řetězec Penny Market. Oleofin mu totiž neproplatil devět dobropisů. Penny Market doplňuje dalšího věřitele, jímž je Zemka Praha. Jde o obchodníka s řepkou a dalšími zemědělskými komoditami. Řetezec dokládá také exekuční příkaz z osmého března letošního roku.
Oleofin loni v lednu emitoval na Slovensku dluhopisy v českých korunách, které měl koupit státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Alespoň tak to prosazoval Gandalovič. 15. května 2009 dokonce vedení fondu potají nákup odsouhlasilo. Byla to úplně poslední věc, kterou chtěl Gandalovič ve funkci ministra protlačit.
Exministr financí Miroslav Kalousek tehdy aktivitu současného místopředsedy ODS označil za nemravnost gigantického rozměru a neskutečnou prasárnu. Gandalovičův nástupce Jakub Šebesta prasárnu zatrhl. Zadaný audit totiž zjistil, že by šlo o nevratnou investici do společnosti, která má velké problémy. Díky jeho zásahu se podařilo zachránit 300 milionů z prostředků státního fondu.
Oleofin ještě loni zajišťoval veškerý obchodní servis firmě STZ. Šlo zejména o nákup surovin a prodej hotových výrobků – především rostlinných olejů. STZ převzala byznys po Setuze. Od Nového roku nahradila Oleofin jako servisní firma Lukana Oil. Moc dobře se jí ale nevede. Nedostává se jí totiž peněz ani důvěryhodnosti mezi dodavateli a odběrateli. Čeká ji řada soudních sporů.
Oleofin mezitím nasekal obrovské dluhy. Podle posledních dostupných údajů dosáhl předloňský prodělek 234 milionů korun. Krátkodobě úvěry a závazky přesahovaly 1,7 miliardy. Vlastní kapitál se propadl do mínusu. A to i přesto, že akcionář navýšil základní kapitál o 200 milionů korun. To se událo započtením pohledávky Via Chem Groupu, vzniklé údajně na základě smlouvy o postoupení pohledávky, uzavřené mezi Via Chem Group a maltskou Pembroke Trading. Existenci pohledávky ověřil auditor Jan Svoboda.
Auditor Svoboda je specialistou na ověřování pohledávek, kterými navyšují základní kapitál společnosti kontrolované Petrem Sisákem. Podobně zaúřadoval v případě Via Chem Groupu. V pozadí se držící Sisák disponuje kontrolou nad skupinou kolem bývalé Setuzy a Spolkem pro chemickou a hutní výrobu. Jeho výkonnou silou a hlavním spojencem je Martin Procházka. Sisák mu za věrné služby přenechal ve Via Chem Groupu dvacet pět procent.
Procházka má také na různé věci různé lidi. Například jediným členem představenstva Oleofinu je momentálně jeho osobní řidič Kamil Chocholouš. Z firmy byly postupně staženi důležitější lidé, někdy se jim říká Sisákovi chovní koně. Loni opustil představenstvo předlužené firmy primátor Ústí nad Labem Jan Kubata, letos v lednu následovali Bohuslav Doležal, Jan Šrubař, Milan Točina a již zmíněný Martin Procházka. Z dozorčí rady zmizel Josef Zbořil, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy a viceprezident Asociace českého papírenského průmyslu.
Kromě změn v orgánech, má Oleofin nového majitele. Via Chem Group ho hodil přes palubu, kde ho jakoby náhodou sebrala Setuza. Dnes už v podstatě prázdná schránka bez reálného byznysu se stala jediným vlastníkem.
Web motejlek.com bude situaci kolem Oleofinu a Lukany Oil průběžně sledovat a informovat o ni.
-mot-