Farmáři z kryptosvěta
10. února 2022, 16:46
Myslíte si, že když bydlíte v Praze na Žižkově, tak tento článek není pro vás, protože se v městské aglomeraci farmaří poněkud špatně? Omyl. Novodobí farmáři nepotřebují vlastnit žádné pole, traktor a dokonce ani holinky. Stačí mít trošku peněz v kryptu a s tím se dá pravidelně sklízet úroda.
V čem je kouzlo yield farmingu?
Možná v tom, že když to jednou zkusíte, už nechcete jinak. Vaše farmy vám přibývají a své “polnosti” s úsměvem “okopáváte”. To ale není všechno. Pokud se z vás stane farmář, prospíváte tím všem, kteří se v kryptosvětě pohybují. Poskytujte totiž likviditu na některé z decentralizovaných směnáren a díky tomu ostatní uživatelé mohou na těchto směnárnách směňovat své krypto. Jako příklad použijeme SOY.FINANCE – decentralizovanou směnárnu, za kterou stojí (nejen) český tým.
Soy.finance běží na blockchainu Callisto a právě pro začátky ve farmaření to může být ideální cesta. Zkoušet farmařit se tu dá i za pár dolarů. Poplatky na celé síti jsou totiž extrémně nízké, což je jedna z vlastností, kvůli které je platforma Callisto Network vyhledávána jak běžnými uživateli, tak developerskými týmy. Další typickou věcí jak pro soy.finance, tak pro celý projekt Callisto je extrémní důraz na bezpečnost, síť ostatně před čtyřmi lety založili experti na security audity, kteří se stále věnují seniornímu programování platformy a projektů na platformě vznikajících.
Jak to funguje?
První a nejdůležitější krok je výběr dvou tokenů, ve kterých chcete na směnárně poskytovat likviditu. Nejlepším kritériem pro výběr toho správné páru je, že oba tokeny znáte a chcete je dlouhodobě držet. Proto jsme si vybrali pár SOY-CLO, tedy token samotné směnárny a nativní token Callisto Network. Farmařit je v tomto případě budeme za 104,72% ročně. Samozřejmě, jak přibývá poskytovatelů likvidity, dělí se odměna mezi více lidí a tato procenta se v čase mění.
Jako druhý krok je potřeba zajistit, abyste od obou tokenů měli stejné množství v dolarové hodnotě. Pokud máte jen jeden z nich, je nejsnazší půlku z něj směnit do toho druhého. Pak už jen oba tokeny vložíte do likvidity. Systém sám vypočítá, kolik potřebujete coinů nebo tokenů do páru, aby byl poměr při vložení 50:50.
Poté to potvrdíte ve své tokenové peněžence. Jakmile se vaše tokeny vloží do likvidity směnárny, dostanete jakési “potvrzení”, že poskytujete likviditu – zde ve formě LP tokenů, tedy „liquidity pool“ tokenů – a toto potvrzení „zastakujete“. Těmito kroky by vás prostředí směnárny mělo intuitivně vést. Odměny začnou přibývat okamžitě a v reálném čase. Získáváte vždy SOY tokeny, tedy reward token burzy. Stejný počet tokenů je rozdělován mezi všechny farmáře a jak bylo zmíněno na výše, čím více poskytovatelů likvidity je, tím odměny postupně klesají. Stále se však bude jednat o velmi vysoké zhodnocení, nejen v poměru k ostatním decentralizovaným burzám. Vybrat odměnu ve formě SOY tokenů (tedy “sklidit”) si můžete, kdykoli chcete, a co s nimi uděláte, záleží na vás. Díky tomu, že Callisto je levná síť, bývá obvyklým postupem vracení odměny zpátky na farmu, čímž se tvoří složené úročení.
Decentralizovanou burzu soy.finance představujeme právě pro její přehlednost a jednoduchost, v záplavě konkurenčních projektů si za pár měsíců fungování buduje velmi rychle svoje místo na slunci a každý týden přibývá nejen uzamčené likvidity, ale také nových měnových páry, které si může komunita na Telegramu dokonce sama volit a ovlivnit tak nové zalistování.
Poznámka: Autoři MotejlekSkocdopole.com v souvislosti se spuštěním rubriky Krypto zainvestovali do projektu Callisto. společnost Callisto Enterprise, která za projektem stojí, je jedním z partnerů rubriky Krypto.