Do centrály a několika poboček firmy Profi Credit Czech vtrhla policie. Podivná akce připomíná zásah v sídle IPB v roce 2000

Zhruba stovka ozbrojených policistů se pokoušela zabavit účetnictví a některé dokumenty společnosti Profi Credit Czech, která se zabývá poskytováním půjček a úvěrů v České republice a řadě dalších zemí bývalého východního bloku. Policie se domnívá, že firma se v letech 2001 až 2007 dopustila daňového úniku ve výši čtvrt miliardy korun. Kromě firemních prostor násilně vnikla do vily ve východních Čechách, kterou vlastní majitel Profi Creditu miliardář David Beran. Policie dokonce obtěžovala Beranovu matku, která se synovými obchody nemá naprosto nic společného. Došlo také na vyvrtávání bankovní schránky Beranovy partnerky.

„Přesto, že nejsem v představenstvu společnosti, nejsem ani z ničeho obviněn a policie mě, ani zástupce společnosti Profi Credit, v této záležitosti nikdy nekontaktovala, vylomila v objektu v Chrudimi dveře a ani nepočkala do příjezdu mého právního zástupce. Postup policie je nepochopitelný. Otázkou je k čemu tato demonstrace síly vůči mé osobě měla sloužit,“ sdělil k tomu Beran.

Policejní akce může souviset s Beranovými mnohamiliardovými spory, které vede s Karlem Komárkem prostředním. Komárkova skupina v roce 2006 přispěla dvěma miliony korun sdružení CEVRO, jehož předsedou je ministr vnitra Ivan Langer. 

Zásah policistů, jeho rozsah a dobře přichystaná mediální prezentace výše zmíněnému nahrává. „V této fázi úředního postupu, podle informací, které jsou zatím dostupné, se mohu domnívat, že došlo k porušení trestního řádu. Nebyl proveden předchozí výslech toho, u koho se prohlídka konala, tedy pana Berana. O neodkladnou záležitost se zřejmě nemůže jednat, neboť policie nikdy předtím nepožádala pana Berana o součinnost. Uvedený postup vybočuje ze zásady přiměřenosti trestní represe. Pan Beran navíc není členem statutárního orgánu společnosti a není v této fázi známo nic o tom, že by byl podezřelý, a proto zásah do jeho obydlí, nelze považovat za přiměřený a zákonný,“ sdělil Beranův právní zástupce Prokop Beneš.  

Policejní akce vůči některým bohatým českým byznysmenům byly podivné už v minulosti. Například na konci září 2004 policie zatkla realitního magnáta Radovana Vítka. Na téměř dva měsíce skončil ve vazbě. Policie ho měsíce odposlouchávala a nakonec obvinila z organizování prostituce. K soudu se případ nedostal, protože šlo o zjevný komplot a naprostý nesmysl. Vítek byl zproštěn obvinění v plném rozsahu. Potrestán ale přesto byl, díky pobytu ve vazbě mu unikly některé velké obchody.

-mot-

Předcházející článek

Kellnerova PPF Group zvýšila podíl v Polymetalu na 30 procent. Na investici do velkého ruského dobyvatele zlata a stříbra ale stále prodělává mnoho miliard korun

Následující článek

Hodně štědří uhlobaroni