Chytré kontrakty



V současné době sledujeme vytváření internetu hodnoty. To znamená, že si lidé mohou přes internet posílat aktiva bez prostředníků. Bitcoin a další kryptoměny se stávají „novými penězi, které jsou nativní pro internet“. Tento vývoj je umožněn díky technologii chytrých kontraktů. Chytré kontrakty budou zajišťovat chod většiny digitálních služeb. Nejde o nic jiného, než o pokračování technologického pokroku. Od hardwaru, softwaru a internetu informací směrem k internetu hodnot. Dojde k adopci této technologie podobně jako například internetu, kdy se v počátcích s pomalým připojením a hlasitým modemem lidé ptali, k čemu ho potřebujeme, když máme rozhlas a noviny. Nyní svět bez internetu nedokáže fungovat.

Existuje spousta unikátních vynálezů a inovací v oblasti kryptografie, peer to peer protokolů a dalších technických oblastí, které již byly nebo teprve budou objeveny. Jako uživatel se v těchto technických detailech nemusíte orientovat. Avšak v určitém okamžiku, až tato technologie vyspěje a dojde k její masové adopci, bude většina internetových služeb fungovat na platformě Ethereum a dalších chytrých kontraktech.

V tom okamžiku se na Bloombergu dočtete, že Ethereum má větší hodnotu než všechny akcie FAANG dohromady a vy budete tuto technologii používat na svém telefonu každý den, aniž byste si toho všimli. Jedná se o pokračování sekulárního vývoje a jako příklad lze uvést Synthethix, decentralizovanou burzu s deriváty na platformě Ethereum, která slouží pro vytváření syntetických aktiv, která sledují hodnotu aktiv reálných.



Chytrý kontrakt je termín používaný pro označení počítačového kódu, který automaticky realizuje předmět smlouvy nebo jeho část a je umístěn na platformě založené na technologii blockchainu. Kód těží z decentralizované autonomie, stálosti a neměnnosti, které blockchain nabízí. Chytré kontrakty jsou v současnosti nejvhodnější k automatickému provádění dvou typů transakcí, které se vyskytují v celé řadě smluv. Jedná se o realizování výplaty finančních prostředků při určitých spouštěcích podmínkách a o uložení finančních sankcí, pokud nejsou určité objektivní podmínky splněny. Jakmile je chytrý kontrakt nasazen a zprovozněn, není zapotřebí žádná účast osob jako např. pro úschovu nebo exekuci, což přináší snížení nákladů.

V současné době musí být vstupní parametry a kroky provedení chytrého kontraktu konkrétní a objektivní. Proto jsou úkoly, které chytré kontrakty nyní provádějí poměrně primitivní, jako první decentralizované burzy, kde si například můžete směnit Ethereum za jinou kryptoměnu kdykoliv, automaticky a bez prostředníků. S rozšiřováním zavádění blockchainu a tokenizací více aktiv, budou chytré kontrakty stále složitější a budou schopné zpracovávat sofistikované transakce.


Nejrozšířenější platformou chytrých kontraktů je open-source platforma Ethereum, založená na blockchainu, která umožňuje vytváření a sdílení aplikací pro podnikání, finanční služby a zábavu. Na Ethereu vyvíjejí nyní společnosti jako VISA, Mastercard, JPMorgan nebo PayPal. V USA již platí zákon umožňující bankám vypořádávat transakce na platformě Ethereum. Ethereum network neboli světový superpočítač byl poprvé navržen v roce 2013 jeho zakladatelem Vitalikem Buterinem a uveden na trh v roce 2015. Buterin, narozen 1994, se stal v 27 letech miliardářem, jelikož v jedné z jeho digitálních peněženek drží Ether v hodnotě více než 1,1 miliardy amerických dolarů.



Kvůli problémům se škálováním se nedávno část vývojářů přesunula z Etherea na další platformy. Jsou jimi především Solana a Terra, které jsou velmi kvalitní technologicky a vznikají zde ohromné ekosystémy decentralizovaných finančních aplikací a nově také her, které budou odměňovat hráče za hraní. 

Pokud se podíváme na tržní kapitalizaci decentralizovaných platforem chytrých kontraktů, tak k 9. 11. 2021 je Ethereum s 568 miliardami dolarů druhé za Bitcoinem, který s 1,28 bilionem dolarů představuje 41,67 % celkové tržní kapitalizace. Z perspektivních ekosystémů se dá zmínit hlavně čtvrtá Solana s 75 miliardami, Polkadot na osmém místě s 55 miliardami a Terra až na dvanáctém s pouze 21 miliardami.

Předcházející článek

Jiří Šmejc vstupuje do internetové logistiky, kupuje většinu ve firmě Mail Step

Následující článek

Rozjíždíme kryptoprojekt, investovali jsme a v nové rubrice budeme bedlivě sledovat, jak se trh vyvíjí