Česko-německý FetView láká investory do on-line zdravotnictví
12. března 2017, 0:34
Profesní příběh Davida Dostala, českého Němce se švýcarskou zkušeností, je spojený s jeho rodinou. „Můj otec je gynekolog a já už ve dvanácti letech naprogramoval gynekologický kalendář,” vzpomíná. Teď svoji zálibu úročí jako šéf start-upu FetView.
Jde o software, který propojuje přístroje v gynekologických ordinacích a pak do cloudu nahrává informace pro zdravotní kartu. „Umožňujeme těhotným ženám mít přístup ke své dokumentaci kdekoliv na světě,” říká Dostal.
Pro gynekology i zubaře
O FetView mluví jako o technologické platformě, která v ordinaci pomáhá komunikovat mezi počítači, rentgenem nebo ultrazvukem. Prakticky to znamená, že gynekolog dostane poštou malý router, který si sám nainstaluje, a za necelých tisíc korun měsíčně získá přístup k on-line službě. Ta mu rychle a detailně mapuje ultrazvukové vyšetření, jedno jestli je ordinace v Brazílii, Británii nebo Maďarsku, kde už FetView s úspěchem používají.
Pacientka – sám Dostal říká klientka – má na jednom místě kompletní zprávu včetně snímků. V budoucnu se FetView jako platforma nemusí omezovat jen na gynekologii, spojení lékařských přístrojů a on-line výstupů vyšetření využijí také zubaři, chirurgové, ale i internisté. Plány, jak svoje know-how využít, má David Dostal ještě větší.
Zachránit životy dětí
„Jen v Německu umírají každý den dvě děti na srdeční vadu hned po narození. My chceme dát lékařům nástroj, který ji automaticky odhalí ještě před porodem,” vysvětluje, „naším cílem je zachránit lidské životy tím, že budeme už v těhotenství detekovat vady plodu.”
FetView může fungovat i jako analytický nástroj, který porovnáním dřívějších a aktuálních dat odhalí vady plodu, a doporučí řešení. Sci-fi? Vůbec ne, Dostal FetView vnímá jako součást transformace zdravotního prostoru. „Za deset let bude všechno jinak,” říká, „dnes nad každým rentgenovým snímkem sedí lékař a řeší, co by to mohlo být. Ale díky big data může hned vědět, že je to zlomenina a co s ní. Rentgeny na fotografickém papíru zmizí, pro snímky se bude využívat forenzní analýza. A u toho chceme být.”
Investorem i žadatelem
Zpátky k příběhu Davida Dostala. Narodil se v Německu, kam jeho rodiče emigrovali, v roce 2006 se přesunul do Švýcarska a pravidelně jezdil do Prahy jako CEO české pobočky Central Way. Ta na začátku tisíciletí investovala do internetových firem/projektů jako je invia.cz nebo blog.cz a dnes už odepsaný vyhledávač jyxo.cz. Jeho pražské pobyty – i díky seznámení s budoucí manželkou – se prodlužovaly a Dostal se rozhodl pro razantní krok.
„Jako investor jsem pořád čekal na nějaké reporty a díval se po nových příležitostech. Přitom jsem se střetával s nadšením mladých lidí. Měli plno nápadů a pracovali na vlastních projektech, až jsem dostal chuť to dělat taky,” vzpomíná. A přišlo vhod jeho rodinné prostředí a zájem o gynekologii. „Otec ve své praxi využíval naše současné konkurenty a byl strašně nespokojený. Motivoval mě. A dnes je naším nejvěrnějším zákazníkem, testuje nové funkce a dodává impulsy pro další vylepšení,” dodává Dostal.
Davidu Dostalovi investorská zkušenost velmi pomohla. Jako ten, kdo investory hledá, už věděl, jak prostředí funguje a koho má oslovit. Mezi prvními byli i J&T Ventures. „Velmi nám pomohli udělat z projektu fungující firmu,“ říká „a s jejich přispěním jsme připravili první funkční prototyp.“
Teď Dostal pro FetView, který má zákazníky ve 22 zemích, připravuje další investorské kolo. Je zvědavý, jestli trh víc osloví technologické řešení pro ordinace, nebo automatizovaná diagnóza na základě sběru dat. Sám věří, že celosvětový úspěch mu přinese hlavně druhá možnost.