Češi cílí na byznys s počasím ve světové škále
20. července 2017, 23:31
Teplota, srážky, rychlost větru. Pro některé typy byznysů jde o klíčové informace. InMeteo, etablovaná značka na českém trhu, teď do světa vypouští aplikaci Ventusky – interaktivní mapu počasí v reálném čase s výhledem do budoucna. Má světovou ambici.
„Firmu jsme začali budovat v roce 2006, ale tenkrát to byl jen web o počasí,“ vzpomíná David Prantl, zakladatel InMeteo. „Bylo to víc pro zábavu, ale zájem o meteorologická data rostl, a tak jsme o pět let později založili současnou společnost. Ta nabízí ucelené informace pro B2B a B2C klienty.“
Mezi jejich zákazníky patří teplárny, které si potřebují spočítat výhled nákladů, solární podnikatelé, kteří plánují výrobu energie, nebo zemědělci kalkulující s kvalitou úrody. „Posíláme jim data, která si můžou dál zpracovávat, dáváme jim několik modelů předpovědí, které si mohou nasimulovat nebo využít ve složitějších systémech,“ vysvětluje David Prantl.
Rychlost a cena
Trh s informacemi o počasí je ve světě mimořádně konkurenční. Působí na něm nejen soukromé firmy, ale i národní meteorologické ústavy financované ze státního rozpočtu. Přesto se plzeňské firmě zatím na českém a slovenském trhu podařilo prorazit. „Jsme cenově dostupnější, rychleji umíme reagovat na požadavky klientů a data přizpůsobujeme jejich přání,“ vypočítává Prantl důvody, proč se InMeteo daří.
Data získává od evropských dodavatelů nebo z otevřených zdrojů, největší vstupní náklady tak jsou programátoři a meteorologové. O nich Prantl mluví jako o cenném know-how a konkurenční výhodě.
Pro námořníky i fotografy
Srážky lze s poměrně dobrou úspěšností předpovědět na pět dní dopředu, vývoj teplot do deseti dnů. Proto i v aplikaci Ventusky delší časový horizont nehledejme. Podle Prantla nyní informace na webu vyhledávají hlavně specifické cílové skupiny – letci kvůli rychlosti větru, námořníci, kteří mohou sledovat výšku vln, fotografové zjišťující množství oblačnosti nebo lidé, kteří žijí v oblasti hurikánů.
Díky grafickému zpracování a intuitivnímu ovládání je ale aplikace přístupná všem. „Vzniklo to tak, že po deseti letech zkušeností jsme si řekli, že Českou republiku umíme. Rozhodli jsme se tedy rozšířit vizualizace dat na celý svět. A tak jsme spustili Ventusky na webu. Teď připravujeme mobilní aplikaci,“ říká Prantl.
Jeho projekt ocenila i porota letošního Vodafone Nápad roku: Ventusky bral stříbro a s ním i cestu do Silicon Valley na konferenci Tech Crunch. „Byla to pro nás dobrá marketingová propagace a hlavně jsme získali nové nápady a kontakty: domluvili jsme se s Microsoftem na využití jejich analytického programu a cloudového řešení.“
Ventusky po ročním vývoji zamířil do světa, aby Mexičany varoval před hurikány, Filipínce před vlnobitím a Čechy dál informoval o tom, jestli víkend proprší, nebo ne. A podnikatelům radil, jak si v příštích dnech naplánovat svůj byznys.