Nová výstava v galerii Magnus Art
18. března 2024, 19:15
Minulý týden jsme v galerii Magnus Art zahájili výstavu Bejšovec & syn, na které představujeme hned dvě soukromé sbírky pocházející z jedné rodiny. V minulých dnech také padl nový autorský rekord Václava Boštíka, Vatikán odhalil podobu svého letošního pavilonu na benátském bienále a Paříž odkryla jméno autorky sochy, která vznikne u příležitosti blížících se olympijských her.
Nová výstava v galerii Magnus Art
V naší galerii Magnus Art jsme zahájili novou výstavu. Pokračujeme v představování soukromých sbírek, s výstavou Bejšovec & syn se nám ale do galerie vešly sbírky rovnou dvě. Záběr Jana Bejšovce je opravdu široký a sám sběratel bez váhání uznává, že sbírá zcela bez konceptu. Jediným, zato klíčovým parametrem je zdánlivě jednoduchá otázka: líbí, nelíbí. Sběratelem navíc udělal i svého syna Johana, kterému buduje vlastní, samostatně koncipovanou sbírku už od útlého věku. Nyní si již Johan na výstavách a v aukcích vybírá sám. Bude jednou sbírat „bez konceptu“ jako tatínek? To sotva. Přesvědčte se na vlastní oči, že sbírka Jana Bejšovce je ve skutečnosti koncipována velmi precizně.
Na veletrhu TEFAF se prodal raritní van Gogh
Na veletrhu TEFAF v Maastrichtu se objevil a našel nového majitele raritní raný obraz Vincenta van Gogha. Portrét venkovanky s bílým čepcem se ale na trhu neobjevil poprvé. Už před deseti lety ho v nabídce měl aukční dům Sotheby’s, který ho tehdy vydražil za 1,2 milionu dolarů. Pokud byl od té doby v rukou stejného majitele, zhodnotil se mu za tu dobu čtyřnásobně. Na TEFAF se totiž u galerie M. S. Rau prodal za 4,9 milionu dolarů.
Nový aukční rekord Václava Boštíka
Jarní aukční sezóna se pomalu rozjíždí, padají první rekordy a potvrzují tím stále rostoucí zájem o poválečné umění. Na letošní první aukci společnosti 1. Art Consulting toho byl důkazem nový autorský aukční rekord Václava Boštíka. Jeho malba Rýhování v modré z roku 1973 se vydražila za bezmála 6,6 milionu korun. Dosavadní rekord se od roku 2011 držel na částce lehce převyšující 5,3 milionu korun.
Vatikánský pavilon na bienále bude v ženské věznici
Vatikán minulý týden ohlásil podobu svého pavilonu na letošním bienále v Benátkách. Umístí ho velmi netradičně do ženské věznice na ostrově Giudecca a jedním z pozvaných umělců není nikdo jiný než enfant terrible Maurizio Cattelan – mimo jiné autor kontroverzní sochy papeže Jana Pavla II. zasaženého meteoritem. Kromě něj se výstavy zúčastní dalších sedm umělců a řada z děl vznikne ve spolupráci s chovankyněmi místní věznice.
Alison Saar vytvoří umělecké dílo pro pařížskou olympiádu
Mezinárodní olympijský výbor a město Paříž vybraly americkou sochařku Alison Saar, aby pro pařížské olympijské hry vytvořila nové umělecké dílo. Vybraná instalace by se měla tematicky opírat o mezinárodní diverzitu, rovnost a olympijskou vizi mírumilovné a důstojné společnosti. Vzniknout by měla pod dozorem autorky přímo ve Francii, což sníží uhlíkovou stopu a zároveň bude využit talent lokálních řemeslníků.