Kunsthistorie podle Xboxu a umění v poušti
29. srpna 2022, 15:32
Tento týden potěším především uměnímilovné majitele Xboxu. Ten totiž představil novou videohru inspirovanou iluminovanými rukopisy, která je prošpikována kunsthistorickými referencemi. Pokud si budete potřebovat naopak odpočinout od všech elektronických zařízení, nabízím výlet do nevadské pouště za jednou z nejmonumentálnějších land-artových intervencí vůbec. Na závěr opět přináším jeden ze střípků letošního J&T Banka Art Reportu, tentokrát o tom, jak Češi vnímají umění v souvislosti s ochranou proti inflaci.
Telegraph má novou fasádu
Olomoucká galerie Telegraph, za kterou stojí sběratel a exekutor Robert Runták, má novou fasádu. Velký mural pro ni vytvořila malířka Monika Žáková, která byla v Telegraphu nedávno na umělecké rezidenci. Žáková s omítkou i monumentálním formátem pracovala poprvé, přesto se jí do práce podařilo vtisknout svůj osobitý rukopis. Hra světla a stínu, iluze trojrozměrnosti i jemná barevnost jsou typickými znaky Moničiny tvorby. Na fasádě Telegraphu teď vytvořila dojem, jako by byla poskládána z papíru.
Xbox představil kunsthistorickou videohru
Jakkoliv překvapivě to zní, na Xboxu si už brzy s radostí zahraje nejeden kunsthistorik. Společnost totiž představila novou videohru s názvem Pentiment, která je inspirována iluminacemi rukopisů. Odehrává se v 16. století v Bavorsku a jejím hlavním hrdinou je umělec, který se zaplete do vyšetřování vražd. Kromě uměleckého vzhledu by hra měla být navíc prošpikována referencemi z dějin umění. A mimochodem, z kunsthistorické hantýrky pochází i samotný název hry. Italským termínem „pentimenti“ se označují podmalby pod finální malbou, které naznačují jiné varianty obrazu a původní záměry umělce.
Pouštní instalace Michaela Heizera
Po více než padesáti letech dokončil americký land-artový umělec Michael Heizer jedno z nejohromnějších uměleckých děl vůbec. Rozsáhlá instalace s názvem City bude od září přístupna v nevadské poušti. Na více než jeden a půl míle dlouhé intervenci umělec začal pracovat v roce 1970 a od té doby její realizace spolkla miliony dolarů. Padly ale na dobrou věc. Heizer je jeden z nejvýznamnějších představitelů land-artu a zdá se, že o City se bude psát v učebnicích ještě za dalších padesát let.
V Praze probíhala konference ICOM
Minulý týden se v Praze konala 26. generální konference ICOM neboli mezinárodní rady muzeí. Asociace sdružující muzea a galerie po celém světě aktuálně čítá téměř 50 tisíc členů z řad muzejních profesionálů. Každé tři roky se část z nich setkává na jednom místě, aby projednali aktuální témata z oboru. A protože jedním z poslání ICOM je i ochrana světového kulturního dědictví, jedno z letošních témat bylo nasnadě: ochrana ukrajinských památek během právě probíhajícího válečného konfliktu. V rámci hlavních přednášek ale došlo i na témata jako udržitelnost nebo nová média.
J&T Banka Art Report: Umění jako ochrana před inflací
O umění se často mluví jako o investičním nástroji, který dobře odolává inflaci. Jak to ale Češi mají ve skutečnosti, motivuje je při nákupu uměleckých děl snaha chránit se proti znehodnocování peněz?
Z dat letošního J&T Banka Art Reportu vyplývá, že se tato otázka liší podle skupiny sběratelů a vlastníků umění. Čím kratší dobu se sbírání nebo nakupování umění věnují, tím je pro ně tato motivace silnější. Největší vliv měla inflace na rozhodování těch, kteří se sběratelství věnují méně než rok. Potvrzuje se tedy domněnka, že v posledních měsících se na trh dostalo dost nováčků, kteří přišli možná poučeni z předchozích finanční krizí.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art