Motejlek v dnešním deníku Sport na téma kopaná a penězotvůrci

Až se spraví renomé, přijdou také peníze, říká ekonom
JMÉNO SPARTY PRÝ POMÁHÁ JEJÍM MAJITELŮM PŘI BYZNYSU V RUSKU

Kdyby se Petr Kellner či Andrej Babiš, nejbohatší byznysmeni v Česku, pustili do fotbalu, mohli by svými možnostmi trumfnout i Spartu. „Ale nevím, proč by to dělali,“ říká provozovatel internetových stránek motejlek.com, přední český ekonomický novinář MIROSLAV MOTEJLEK.

PRAHA – „Až se napraví pověst českého fotbalu, určitě se objeví větší množství bohatých lidí, kteří budou do fotbalu investovat,“ říká v rozhovoru pro Sport Miroslav Motejlek.

* Proč se podle vás nejbohatší Češi neangažují ve větší míře v tuzemském klubovém fotbale?

„Myslím si, že se angažují dostatečně. Ve Spartě jsou aktivní J&T a Daniel Křetínský, v Olomouci Josef Lébr, v Liberci Ludvík Karl, Petr Sisák ve Slavii. Kromě toho do českého fotbalu teče zhruba 200 milionů korun od sázkových kanceláří. Jejich spoluvlastníky jsou bohatí Češi. Pravdou je, že výše zmíněným mužům se divím.“

* Proč? Kvůli špatnému renomé fotbalu, nebo proto, že v tuzemských podmínkách se v tomto odvětví nedá vydělávat?

„Na vině je pověst tuzemského fotbalu, která je prachbídná. Změna tohoto vnímání bude trvat ještě hodně dlouho. O zisky tady tolik nejde.“

* Nejvýraznějším byznysmenem v českém fotbale je Daniel Křetínský, o kterém se říká, že Spartu už prakticky financuje sám. Proč podle vás do letenského klubu investuje?

„Daniel Křetínský do Sparty investuje čas. Vzhledem k jeho akvizičnímu apetitu v regionu střední Evropy jde o hodně drahou investici. Jinak nevím o tom, že by do Sparty dával vlastní peníze. Pokud je mi známo, klub je stále součástí struktury J&T.“

* Se Spartou se mu ne vždy dařilo, občas se píše, že je jeho jedinou kaňkou v profi lu úspěšného obchodníka. Myslíte, že jeho účinkování ve fotbale nějak ovlivňuje jeho renomé ve světě byznysu?

„Mizérie Sparty nemá na Křetínského renomé absolutně žádný vliv.“

* Díky Spartě nicméně patří mezi širokou veřejností k nejznámějším byznysmenům v Česku. Nemůže to být i cesta pro jiné, nebo o to vůbec nemají zájem a zůstávají raději ve světě byznysu?

„Rozhodně bych se přiklonil k druhé části otázky. Velká jména určitě nemají zájem se zviditelňovat prostřednictvím fotbalu. Výjimkou byla v minulosti právě třeba J&T. Pamatuji, že například Patrik Tkáč zmiňoval, že vlastnictví Sparty jim pomáhá s byznysem v Rusku.“

* Čistě teoreticky, pokud by se pánové jako Kellner nebo Babiš rozhodli vlastnit klub, kolik by do něj mohli ročně investovat? Asi by jej dokázali vést na úrovni Sparty, jejíž rozpočet se pohybuje okolo 300 milionů korun ročně.

„Oba by mohli investovat i podstatně vyšší částky. Opravdu ale nevidím jediný důvod, proč by to dělali. Možná stojí za připomenutí, že Kellnerova skupina PPF v minulosti spoluvlastnila Slavii.“

* Je možné, že po oživení ekonomiky a trvalejším hospodářském růstu se může situace změnit a čeští miliardáři začnou dávat peníze do fotbalu?

„Až se napraví pověst českého fotbalu, určitě se objeví větší množství bohatých lidí, kteří budou do fotbalu investovat. Mohl by zafungovat model Antošík (majitel MŠK Žilina – pozn. red.).“

* V jednom z rozhovorů mi Jozef Antošík řekl, že působení v Žilině kdysi pomohlo jeho společnosti Tento na Slovensku ke zviditelnění.

„Neumím si to představit. Spíše bych věřil, že Jozef Antošík je fanoušek klubu a regionální patriot. Tento bylo a je low-costovým výrobcem toaletního papíru, kuchyňských utěrek, papírových kapesníčků, který dobře zapadá do byznysu finské skupiny Metsä Tissue.“

* V uplynulém týdnu vyšla zpráva, že miliardář Zdeněk Bakala koupil cyklistickou stáj. Proč podle vás dal přednost tomuto sportu?

„Nemyslím, že by Zdeněk Bakala byl nějakým zapáleným fotbalovým fanouškem. Podpora cyklistiky určitě mnohem lépe vystihuje jeho osobnost a životní postoje.“

Předcházející článek

ArcelorMittal mohutní v Německu a Polsku

Následující článek

Je třeba donutit soudruhy, aby zaplatili férovou cenu za to, co ukradli