Bitcoin i Ethereum jsou dole, coin s českou stopou nabral 300 % za tři týdny
10. října 2022, 21:51
Nejdříve disclaimer: před rokem jsme si vybrali blockchain Callisto Network, přesněji českou společnost Callisto Enterprise, která za ním stojí, za partnera tehdy započaté rubriky krypto. Spolu s tím jsme investovali do nákupu kryptoměny Callisto (CLO). Příběh CLO jsme loni v listopadu popsali v tomto článku: Český pokus o probuzení potomka po gigantovi.
Zjednodušeně řečeno, CLO je pozůstatkem po rozdělení blockchainu Ethereum v roce 2016, kdy se po takzvaném DAO hacku Ethereum „očistilo“ o napadené transakce, které jako by se nikdy nestaly. Někteří původní vývojáři s tím nesouhlasili a vytvořili odnož, dnešní Ethereum Classic (ETC), s nímž i přes hack pokračovali v původním řetězci. Vedle toho vytvořili testnetovou síť Callisto Network.
Jenže zatímco „očištěné“ Ethereum je stále číslo dvě světového krypta, z ETC je vyprázdněný blockchain, jehož relativně vysokou tržní kapitalizaci drží skutečnost, že ho mají v portfoliu některé významné fondy. Callisto se od něj odtrhlo v roce 2018 a v roce 2020, než se ho ujali Češi, se propadlo na úplné dno. Nás začalo zajímat, když projevilo znaky vzkříšení. Masivní investice do mezinárodního programátorského týmu přinesly mimo jiné vytvoření vlastního tokenu SOY a decentralizované burzy a postupné rozšiřování takzvaných usecase, bez nichž nemá žádný blockchain smysl.
Přesto cena CLO rapidně padala. V průměru posledních 12 měsíců byla kolem 0,5 centu amerického dolaru a ještě letos v září na dně u hodnoty 0,27 centu.
Došlo ale k zásadnímu obratu, na nějž tým Callista trpělivě čekal. Přinesl ho dlouho chystaný přechod Etherea z takzvaného proof-of-work na proof-of-stake. Pro úplné laiky stačí vysvětlení, že PoW je tradiční způsob decentralizovaného a roky prověřeného ověřování kryptoměny. Jeho jediným problémem je energeticky náročná těžba (složitý výpočetní výkon), díky níž se to děje. PoS těžbu nepotřebuje.
Jenže do těžebních technologií je nainvestováno příliš mnoho peněz, aby mohly jen tak ustat a navíc na PoW je a zůstane založen Bitcoin (BTC). Těžaři, odměňovaní za svou práci vytěženými coiny, se začali z Etherea přemisťovat jinam. A CLO se stalo jedním z vítězů tohoto přesunu. Evidentně si získalo důvěru těžařské komunity, což na sebe nabaluje další efekty. Rostou denní objemy obchodování, dnes se pohybující pod půl milionem USD, přičemž ještě nedávno byly zcela zanedbatelné. K přechodu Etherea na PoS došlo 15. září. Už o šest dní později, začalo CLO vydatně růst a stále pokračuje. Dnes je na trojnásobku hodnoty, dotýká se osminy centu. V tom samém období Ethereum ztratilo 10 % hodnoty, ETC čtvrtinu, BTC se drží na dvouletém minimu.
CLO zdaleka nemá vyhráno. Musí kryptosvět přesvědčit, že nabízí bezpečné a užitečné usecases. A především musí vstoupit na významné burzy, zatím je z větších pouze na Bitfinexu. V této věci se hýbou ledy, v listopadu by se CLO mělo dočkat zalistování na velkou burzu z první desítky podle Coinmarketcapu.