Přerostlý psík Františka Skály a falešný Galileo Galilei
19. září 2022, 17:54
Příští rok bude zasvěcen Picassovi – uběhne totiž padesát let od jeho úmrtí, a tak jeho dvě domoviny, Španělsko a Francie, plánují grandiózní sérii čtyřiceti výstav na jeho počest. Co dalšího ze světa umění by vás tento týden mohlo zaujmout? Na pražské náplavce se objevil přerostlý psík Františka Skály, módní návrháři se inspirují výtvarnými umělci a v Michiganu zjistili, že mají na univerzitě padělaný rukopis Galilea Galileie. Na závěr přináším opět data z letošního J&T Banka Art Reportu, tentokrát k transparentnosti tuzemského trhu s uměním.
Skálův psík na náplavce
V Praze je na čtrnáct dní k vidění nová socha Františka Skály. Roztomilý psík, který ve skutečnosti měří úctyhodných sedm metrů, se zabydlel na pražské náplavce Rašínova nábřeží, odkud následně popluje až do Drážďan. Tam bude součástí výstavního projektu Česka sezóna, jehož kurátorem je bývalý ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt. Soše s názvem Vulpes Gott její autor někdy přezdívá Dratoslav von Mischling nebo pěkně česky Slávek.
Rok Picassa
Příští rok uběhne 50 let od smrti jednoho z nejslavnějších umělců všech dob Pabla Picassa. U této příležitosti proběhne pod hlavičkou Celebration Picasso 1973–2023 soubor více než 40 výstav zaměřených na jeho tvorbu, ale třeba i vztah se ženami v kontextu dnešního vnímání. Pokud byste chtěli vidět všechny výstavy na programu, museli byste si udělat kulturní roadtrip z Francie přes Španělsko až do Spojených států. Tak na to myslete, až budete plánovat dovolenou na příští rok.
Móda a umění
Umění se v módě odráželo od pradávna a zejména 20. století pamatuje hned několik fascinujících průniků těchto disciplín. Umění ovšem láká módní návrháře dodnes, což nedávno potvrdila i módní přehlídka nové kolekce Tommyho Hilfigera, inspirovaná ikonickým Andym Warholem. Ani u nás nejsme pozadu. Nejnovější kolekce Liběny Rochové odráží prvky z tvorby českého malíře Petra Kvíčaly. Vidět jste ji mohli během Mercedez Benz Prague Fashion Weeku, shodou okolností na střeše J&T Banky.
Falešný Galileo Galilei
Univerzita v Michiganu má nepříjemnou novinku. Originální rukopis z ruky Galilea Galilei se totiž ukázal být falzifikátem z 20. století. Univerzita se pustila do vyšetřování po tom, co dostala tip od historika, který pracoval na Galileově biografii. Ten měl za to, že by se mohlo jednat o práci Tobii Nicotry, který měl ve 30. letech padělat i podpis Kryštofa Columba nebo Lorenza Medicejského. Dokument, který měl nést Galileovy poznámky k objevu měsíců Jupiteru, skutečně vykazoval řadu nesrovnalostí. Kromě vodoznaku na papíru byla podezřelá i provenience.
J&T Banka Art Report: (Ne)transparentnost trhu s uměním
Respondentů prvního ročníku J&T Banka Art Reportu jsme se ptali také na problémy českého trhu s uměním a v té souvislosti jsme se zaměřili i na jeho transparentnost. Ukázalo se, že největší optimisté jsou sběratelé a vlastníci – 64 procent z nich považuje český trh za transparentní. Prodejci souhlasí jen ve 41 procentech a nejskeptičtější jsou odborníci, těch souhlasí jen 38 procent. Nutno podotknout, že do zákulisí trhu vidí lépe právě prodejci a odborníci, a tak lze jejich názor považovat za realističtější. A co by respondenti uvítali právě pro zvýšení transparentnosti trhu? Jednoznačným vítězem je rozvoj technologií v prostředí uměleckého trhu, například vývoj aplikací umožňujících potvrzení autorství.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art