Kryptoměnový trh v pařátech FEDu a pod tlakem makroekonomiky
26. ledna 2022, 15:14
Kryptotrh zažívá jemně řečeno turbulentní období. Psychologické trauma z března roku 2020 je cítit na každém rohu. Strach z medvědího trhu je přiživován geopolitickou situací, obavami z propuknutí války na Ukrajině a také možného návratu black swan eventu z počátku covidové pandemie. Největším faktorem v momentálním propadu jsou pak změny v makroekonomickém prostředí a postupující dospívání kryptomarketu.
Ať už se nynější situace vyvine jakkoliv, události posledních měsíců už teď poskytly několik důležitých poznatků. Kryptoměnový trh prochází neustálou rapidní evolucí. Dávno se nejedná o ranný market podobný tomu, jaký jsme si užívali v roce 2017. S nástupem velkých hráčů a institucí se pohyby zejména největších kryptoměn Bitcoin a Ethereum začínají čím dál víc podobat klasickým tržním indexům.
Sílící korelace a cenový pohyb Bitcoinu, který v posledních měsících v podstatě zrcadlí pohyb grafu NASDAQ Composite a dalších dominantních indexů, jasně ukazuje, že se z BTC stalo aktivum závislé nejen na vlastních fundamentálních vlastnostech, ale také (stejně jako veškeré indexy) na makroekonomické situaci. Ta je diktována největším kapitálovým trhem světa, USA. Veškeré globální trhy se nyní soustředí primárně na to, co řekne FED. Realita je taková, že se dnes v jestřábích pařátech FEDu nachází i Bitcoin.
Zde jsou hlavní faktory sílící korelace Bitcoinu a velkých indexů NASDAQ Composite či S&P 500 v souvislosti s měnící se makroekonomickou situací.
Rozloučení se s “UpOnly“ spot marketem
Od býčího roku 2017 prošel Bitcoin jako světové aktivum zásadním vývojem. Na rozdíl od období předcházející konci roku 2017 se již nejedná o malý trh dominovaný spotem. Za poslední dva roky do kryptoměn zavítali hoši z Wall Street, začaly zde operovat instituce, vznikly derivátové trhy, opce, rapidně vzrostl objem obchodování na páku a v neposlední řadě nastal příchod ETF produktů, z nichž některé stále čekají na schválení.
Ve výsledku zde máme nyní naprosto odlišný trh. Zatímco v roce 2017 bylo jedinou možnou strategií nasadit kapitál a ve jménu HODLu se vydat na Měsíc, investoři z Wall Street a instituce mají nyní v rukávech mnoho dalších fíglů, jak na BTC trhu vydělat.
Ukázkovou metrikou je zde příklad adopce opcí, zejména tedy u BTC a ETH. Pouze za rok 2021 se tržní aktivita opcí zvedla o 443 %. Stejně jako v případě indexů NASDAQ a S&P 500 zde obchodní objem opcí roste razantně. Derivátové produkty indexů NASDAQ a S&P 500 mají momentálně významně vyšší obchodní objem než podkladová aktiva, a to samé lze očekávat i od dospívajícího krypto trhu.
A právě zde se dostáváme k momentálně velmi silné korelaci Bitcoinu a světových indexů. Evoluce finančních produktů a jejich implementace v BTC trhu cenovou akci čím dál víc formuje do stejného obrázku, jaký vidíme na běžné světové burze.
Momentální korelace samozřejmě nemusí trvat neustále a s postupující adopcí Bitcoinu lze očekávat, že se cenová akce od běžných indexů časem odpojí. Prozatím je to však téměř zrcadlení.
Začátkem i koncem je inflace
Při zpětném pohledu do kritického března 2020 je všem jasné, že v téměř dvouletém býčím trhu hrála významnou roli monetární politika kvantitativního uvolňování centrálních bank. Bezprecedentní nárůst dostupné peněžní zásoby, a tedy likvidity v trzích samozřejmě posloužil jako finanční záchranný padák pro celosvětovou ekonomiku, ale také jako raketové palivo pro akciové a zejména nikdy nespící kryptoměnové trhy.
Stejně rychle jako v březnu 2020 trhy zachvátil strach, se po covidové černé labuti trh rozjel jedním směrem – vzhůru. Dnes se ale nacházíme v hraničním období. Narativ okolo pandemie se mění a státy rozvolňují. Inflace je kvůli dvouročnímu masivnímu tisknutí peněz jako utržená z řetězu a výsledkem je, že FED se teď namísto posilování trhů je pokouší krotit.
Paradoxní je, že býčí trh Bitcoinu se zastavil kvůli stejnému faktoru, díky němuž odstartoval, a sice zvyšující se inflací. Otázka, zda BTC obstojí jako uchovatel trvalejší hodnoty a hedge proti inflaci, bude zodpovězena až za mnoho let. Teď se nicméně jeví, že proti hrozbám FEDu rozhodně není imunní.
Rok 2022 jako období velké býčí konsolidace
Aktuálně má FED na pořadu zasedání Federal Open Market Committee (FOMC), na němž se probírá velmi diskutovaný plán krocení inflace. Diskuse FOMC jsou známým tržním faktorem a událostí, na jejíž výsledek se trh cenovou akcí chystá jako vždy předem. V případě, že se FED nepochlubí překvapivým a drastičtějším plánem, než je doposud několik zmíněných zvýšení signálních úrokových sazeb (rate hikes), lze očekávat, že si trhy na nějakou dobu oddychnou. Alespoň tedy do března, kdy je na programu další FOMC sraz.
Veškeré faktory napovídají tomu, že je třeba trhy nechat vychladnout. Jako vždy masová většina retailových investorů očekává buďto hluboký medvědí trh, nebo nepřetržitou jízdu vzhůru. Současná makroekonomická situace kombinovaná s maturací trhu však napovídá spíše rozsáhlé konsolidaci a chystání se na další fázi.
Zároveň je zajímavé pozorovat, že k razantnímu vychladnutí trhů došlo pouze během diskusí o krocení inflace. Žádný z chystaných monetárních zásahů FEDu prozatím nebyl reálně implementován. Pokud tedy Jerome Powell a politici usoudí, že inflace dosáhla prozatímního vrcholu a trhy není třeba nadále brzdit, můžeme se dočkat velmi rychlého obratu narativu.
Dalším významným faktorem, který dost možná v případě fáze recese zabrání naprosté destrukci cen kryptoměn, podobné té z roku 2018, je neutuchající aktivita vývojářů. Kryptoměnový trh se za poslední 4 roky rapidně vyvinul. Měřítka, dle kterých jsme trh posuzovali tehdy, dnes již neplatí.
Třešničkou na dortu celé situace je vývoj decentralizovaných derivátových produktů ve sféře kryptoměn, jako je Dopex či GMX. Vypadá to, že s evolucí trhu počítají i přední DeFi developeři. Profesionální produkty, které mění cenový vývoj Bitcoinu budou během následujících let bezpochyby i nedílnou součástí sektoru DeFi. Zrcadlení světových tržních systémů a jejich převod do decentralizovaných protokolů lze tedy názorně pozorovat i v této oblasti.