Generování yieldu v kryptu
25. ledna 2022, 13:54
V roce 2017 byla skvělá investiční strategie takzvaně “hodlit” bitcoiny. Šlo primárně o to nenechat se rozptýlit nekvalitními ICOs a dalšími špatnými nabídkami, které by vám vygenerovaly ztrátu. Koupili jste si bitcoin na dlouhodobý HODL (držení) a v klidu pasivně sledovali jak v čase roste. Díky “hodlení” jste se také dokázali oprostit od sledování grafů a tendencí “časovat trh”. Snaha časovat volatilní trh přivedla mnoho investorů do ztráty. Koupit a na pár let na svoje krypto zapomenout bylo skoro nejlepší.
Dnes strategie pouhého držení kryptoměn představuje významnou ušlou příležitost na generování extra yieldu z blockchainu. Na Ethereu a dalších Layer 1 blockchainech existují a vznikají nové produktivní asety, které jeho generování umožňují.
Yield farming
Yield farming znamená, že se aktivně zapojujete do krypto sítí a jste za to odměněni yieldem (výnosem). Představte si, že držíte nějakou krypto měnu a vložíte jí určitým způsobem do krypto sítí, aby vám vynášela úrok nebo jinou odměnu – podobně jako šlo v minulosti spořit peníze v bance a vydělávat úrok. Yield v krypto sítích je generován v různých podobách a v tomto článku se podíváme na 2 hlavní způsoby.
Staking
Staking je moderní mechanismus jak krypto sítě dosahují konsensu, o tom co se v síti děje. Starší formou “konsensu”, který patrně znáte je “mining” v bitcoinové síti. Velkou výhodou stakingu ve srovnání s miningem je, že nespotřebovává elektrickou energii. Bitcoinový mining je známý jako “Proof-of-work” právě proto, že validátoři v síti musí “odpracovat” složité kryptografické operace a spálit tak velkou elektrickou energii pro výpočty.
Proof-of-stake (PoS) mechanismus neboli staking je škálovatelnou a zelenou inovací v blockchainu. Majitelé kryptoměn v blockchainu zamknou (“stakenou”) své tokeny do sítě a získají tím možnost ověřovat transakce a vytvářet nové bloky. Validování bloků je pro každou decentralizovanou krypto síť velmi důležité a vlastníci tokenů (“stakeři”) jsou za svojí práci odměněni – získávají “staking rewards”.
Liquidity providing
V dnešní době existují v blockchainovém světě takzvané “decentralizované burzy” jako například Uniswap na síti Ethereum. Představte si nejjednodušší decentralizovano burzu jako směnárnu měn. Na Václavském náměstí si můžete ve stánku směnit EURa za koruny. Na Uniswapu v cloudu si směníte jakékoliv krypto měny za jiné a to zcela automaticky.
Decentralizovaná burza se přitom sama chová tak, aby zapojovala účastníky, jak je pro ní žádoucí a odměňovala je za jejich participaci. Burza ví, že potřebuje dostatečnou likviditu pro každý směňovaný pár kryptoměn a proto odměňuje liquidity providery za poskytnutí kapitálu. Pokud například držíte Ethereum a USDC tokeny, můžete je zapůjčit decentralizované burze a dostávat za to část poplatků, které burze vygeneruje a současně (co je důležitější) rovněž pobírat pobídky za participaci. V současné době spolu mnoho decentralizovaných burz soupeří o podíl na trhu a pobídky pro liquidity providery tak jsou velmi zajímavé.
Generovaní yieldu s důrazem na co největší efektivitu začlenil partner Krypto sekce Sigil fund do své strategie. Sigil fund pečlivě vybírá decentralizované burzy a protokoly, ve kterých lze s rozumně nízkou mírou rizika generovat yieldy. Optimalizace yieldů napříč platformami je jeden z důvodů, proč Sigil Core již třetí rok v řadě překonal performance benchmark globálních kryptofondů přibližně o dvojnásobek.