Omikron a další regulace: Má se krypto čeho bát?
1. prosince 2021, 11:58
Od minulého roku, přesněji od čtvrtku 12. března 2020, se v myslích všech aktivních investorů a obchodníků prohání neblahá vzpomínka covidovou demolici trhů. Bitcoin se tenkrát propadl o téměř 50 procent, burzy v USA utrpěly nejvyšší ztráty od roku 1987 a index S&P 500 klesl o 200 bodů během jediné hodiny. Kdo prožil černý čtvrtek na vlastní kůži, tomu při pomyšlení na možné brzké opakování vstávají chlupy hrůzou.
PTSD neboli poststresová traumatická porucha z roku 2020 byla znovu aktivována minulý pátek, kdy v médiích po celém světě začaly cirkulovat zprávy o nové, neznámé variantě covidu zvané omikron. Panika krátce poté zachvátila trhy. Zase spadl bitcoin, klesl dolar, indexy se propadly pod trendové linie. Máme na krku další Black Swan? I když to tak může vypadat, covidová černá labuť už není, co bývala. Trh si ostatně velmi dobře uvědomuje, co se po březnovém čtvrtku 2020 událo. V případě bitcoinu se jednalo o čistou kapitulaci, která označila začátek pravého a nefalšovaného býčího trhu. Zkušení investoři už vědí, že kapitulace trhu je nejlepším momentem pro vstup pro dlouhodobé pozice.
Aktuálně to vypadá, že se investoři chystají na podobný sled událostí. Krátkodobou paniku vyvolaly obavy z dalších celosvětových lockdownů, protože reflexe minulého roku napoví, že utažení šroubů ekonomiky zároveň znamená její razantní zpomalení, a tedy další tisknutí úlevných balíků peněz. Strach ze zvyšujících se úrokových sazeb se ale odložil na později. I během psaní toho článku (úterý 30. listopadu 2021) lze vidět, že se trh nenachází zdaleka v takové panice, jako tomu bylo při loňském vypuknutí pandemie.
Co se z omikronu vyklube a jaký bude finální vliv na světové trhy, se teprve v plné barvě ukáže. Nicméně situace připomíná typický slogan každého technického analytika: „Ukaž mi graf, a já ti řeknu co bude ve zprávách.“ Varovné signály v grafu bitcoinu bylo možné pozorovat už dva týdny před tím, než se objevily zprávy o omikronu.
Nejpříznivější regulace v historii krypta
Fakt, že kryptoměny a blockchainové technologie jsou tím, co pro civilizaci v minulosti bylo postavení kolejí, silnic nebo vynález internetu, je většině investorů už zřejmý. Otázkou nicméně zůstává, jaký bude k této průlomové technologii narušující něco natolik významného, jako je finanční systém a akciové trhy, přístup regulátorů. Alespoň v případě Evropské unie jsme se však během minulého týdne dočkali velmi pozitivních zpráv.
Nový návrh zákona o regulacích kryptoměn a s nimi spojených technologií je ve zkratce značně pozitivní. Konkrétně se má jednat o:
1. Krypto komodity, které jsou takzvaně „non-fungible“, nezaměnitelné a unikátní, tedy NFT. NFT, digitální umění či krypto komodity poskytující přístup k dalším produktům či službám zůstanou od regulací osvobozeny. Zde vidíme velké pozitivum pro budoucnost NFT trhů a projektů.
2. Utility tokeny: takzvané utilizační tokeny jsou typem krypto aktiva, které poskytuje přístup pouze k produktům či službám samotného tvůrce daného tokenu či navazující aplikace. Regulace utility tokenů byla horkou otázkou po celá léta. Díky tomuto návrhu zákona by se jich však žádné nové regulace neměly týkat.
3. Krypto aktiva obdržená zdarma: takzvané airdropy, kde je typickým příkladem minulý aidrop decentralizované burzy Uniswap, nebo NFT komodity poskytnuté komunitě daným týmem zdarma, nebudou podléhat žádným regulacím.
4. Krypto aktiva automaticky vytvořená za účast a údržbu decentralizované sítě: „staking odměny“ nebudou podléhat regulacím. Neuvěřitelně pozitivní dopad na veškeré Proof of Stake sítě budoucna, zejména Ethereum.
5. E-money, stablecoiny: nadcházející velmi přísné regulace, které však můžeme považovat za pozitivní. Jako účastníci trhu potřebujeme vědět, že jsou naše stablecoiny kdykoli vyměnitelné za podléhající “reálnou“ měnu, například USDT za dolar.
Pozitivní efekt z aktivace těchto zákonů by mohl mít za následek takzvaný „Bruselský efekt“, tedy schopnost EU stanovovat a šířit svoje standarty za svými hranicemi. Pokud by se tak stalo i s kryptoměnami, pozitivní důsledky těchto regulací budou sklízet účastníci trhu po celém světě.
Pokud se chcete ohledně regulací vzdělat hlouběji, doporučujeme přečíst celý návrh zákona Evropské unie, zde.