Jmenování Václava Nováka do čela dozorčí rady ČSA je diskutabilním aktem
14. září 2009, 18:19
Třiapadesátiletý Václav Novák má sice pověst krizového manažera, ale v posledních letech není jeho bilance v tomto směru příliš uspokojivá. „Myslím, že je výborný teoretik, ale špatný praktik. V exekutivním managementu se mu zjevně nedaří. Působil v mnoha společnostech, ale nikde po sobě nezanechal přidanou hodnotu,“ řekl například na Novákovu adresu Pavel Sehnal. Mnohonásobný miliardář ví o čem mluví, Novák pro jeho skupinu SPGroup nějaký čas pracoval. Stejně tak příliš neuspěl v případě České zbrojovky Rudolfa Ovčařího.
Poslední významnější Novákova aktivita ve větším byznysu je spojena se střekovskou Setuzou. Tam sehrál hodně podivnou a do jisté míry poněkud trapnou roli. Na konci září 2006 bylo oznámeno, že Novák a jeho partner Zdeněk Šmejkal ovládli Setuzu. Šmejkal se tehdy nechal slyšet, že zaplatili v řádu miliard. Už tehdy bylo zjevné, že jde pouze o jakési krytí, a že skutečným vlastníkem nadále zůstává Tomáš Pitr.
V listopadu, tedy už necelé dva měsíce po Novákově příchodu, přišla do Setuzy se svým týmem exekutorka Eva Jablonská. Na začátku února Novákovo angažmá v Setuze skončilo. Již nebylo třeba, aby pokrýval skutečné vlastníky. Kontrolu nad Setuzou převzal Pitrův kamarád a obchodní partner Petr Sisák.
Kauza Setuza a Novákovo podivné angažmá v ní, značné nabourávají jeho dobré jméno a věrohodnost. Nic proti němu, ale posadit ho do čela dozorčí rady kolabujících, ztrátových a jen stěží privatizovatelných Českých aerolinií, není příliš rozumné. A to s ním bude v dozorčí radě ČSA sedět také jeho dlouholetý společník Zdeněk Šmejkal.
-mot-