„Zážitkový Uber“ mladého českého byznysmana roste přes hranice
23. června 2017, 13:11
Turisté, které omrzelo vyhlížení z okna vlaku nebo letadla, mají zajímavější možnost, jak se přesouvat po Evropě. Start-up Daytrip je na cestu vezme autem a k tomu přidá řidiče, který je zasvětí do situace ve své zemi a k tomu přidá pár lokálních tipů.
Projekt Tomáše Turka loni využilo deset tisíc cestovatelů, letošní nárůst má být až čtyřnásobný. „Nejvíc s námi jezdí lidé ze Spojených států, roste skupina zákazníků z Asie,“ vysvětluje, „jsou to hlavně lidé v produktivním nebo důchodovém věku, kteří mají dobrodružnější povahu, zároveň si ale chtějí komfortně užívat.“
Do Vídně přes víno v Mikulově
Daytrip nabízí jednodenní cesty mezi zajímavými evropskými destinacemi, v tuto chvíli jich jsou čtyři stovky ve třinácti zemích, od Katovic po Dubrovník, od Mnichova po Košice. Stačí si na internetu vybrat hlavní trasu a k ní přidat místa jednotlivých zastávek. Tedy jedete z Prahy do Vídně? Co se takhle zastavit na Konopišti, v Kutné Hoře, Mikulově nebo Lednici? „Pokryjeme celý servis během cesty a seženeme řidiče, který vás se zastávkami doveze od jednoho hotelu k druhému. Dál nic nemusíte řešit,“ říká Tomáš Turek.
Daytrip, kterému díky filozofii sdílené ekonomiky přezdívají zážitkový Uber, o sobě mluví jako o platformě, která propojuje zákazníky s řidičem. „Zakládáme si na tom, že naši šoféři jsou místní, takže když s někdo s námi projíždí s přenocováním tři země, dostane tři různé řidiče,“ dodává Turek, „zároveň nechceme být průvodci a z jednoho místa vyrážet do okolí.“
Empatický řidič se znalostí makroekonomiky
Přesto řidiči Daytrip určité průvodcovské schopnosti mít musejí: firma je vybírá podle výsledků zkušební jízdy, testu z angličtiny, svoji roli hraje také empatie a osobní vystupování.
„Řidič je ten, který cestujícím poskytuje vhled do své země – kulturní, ekonomický nebo politický – a je to on, kdo podle osobnosti zákazníka doporučí, jestli v Bratislavě zajít do centra nebo na Devínský hrad,“ říká Turek.
V současné době pod vlajkou Daytrip jezdí několik stovek lidí a další firma nabírá flexibilně podle poptávky: za více než rok fungování start-upu se z několika „hobby řidičů“ stali profesionálové, kteří vozí turisty až třikrát týdně.
Venture kapitál na cestě k soběstačnosti
„Našim hlavním cílem je co nejrychleji vyrůst,“ líčí Tomáš Turek své plány, „rozšířit naše trasy a službu zdokonalovat.“ V budoucnu chce dál Daytrip provozovat jako samostatnou firmu, ale nebrání se synergii s velkými hráči sdílené ekonomiky nebo cestovatelskými start-upy.
K tomu mají pomoci i nové peníze od investorů z J&T Ventures. Adam Kočík, šéf J&T Ventures, si Turkova zápalu poprvé všiml na soutěži Vodafone Nápad roku, kde Daytrip postoupil mezi semifinalisty, a letos na jaře si plácli i jako obchodní partneři.
„Zaujal nás zkušený mezinárodní tým a zajímavá služba pro cestovatele. V následujících měsících od Nápadu roku nás k investici přesvědčily jak rostoucí prodejní výsledky, tak expanze na další evropské trhy,“ říká k tomu Kočík.