Start-up, bojující proti depresím, míří na pojišťovny a farmaceutické firmy
10. června 2017, 11:39
Ta věc vypadá jako hodinky bez ciferníku. Bezdrátově je propojená s cloudovým úložištěm a aplikací v mobilu a měří kvalitu spánku. Ale není to fitness náramek, jak by se na první pohled mohlo zdát – start-up Midpax totiž získaná data nechává analyzovat lékaře, kteří identifikují návrat psychických nemocí a oddalují je změnou medikamentů. Nevyléčitelní pacienti mají s řešením od Mindpaxu mnohem lehčí život.
Šest týdnu předem už lékař ví
Těžkými depresemi, schizofrenií a bipolární afektivní poruchou trpí až jedno procento celosvětové populace. „Psychiatrie je přitom medicínský obor, který používá minimum objektivních dat,“ vysvětluje šéf Mindpaxu Pavel Nevický, „a my pracujeme na změně. Víme, že spánek má vliv na mozek, a když dlouhodobě měříme jeho kvalitu, můžeme předvídat fáze relapsu pět až šest týdnů předem.“
Každý pacient tak nosí svůj náramek a jeho lékař data sleduje v on-line zdravotnické kartě. Systém sám nahlásí změny spánkových fází, a když je něco v nepořádku, pacienta do ordinace pozve sestra a lékař navrhne jiné léky. Dlouhodobý cíl Midpaxu je připravit obecnější řešení, které pacientova denní data porovná s historií, a vznikne tak možnost predikce jeho nemoci.
Univerzitní klientela
Test prediktivního algoritmu právě probíhá během osmnáctiměsíční studie ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví. Účastní se ho sedmdesát pacientů, další stovky jsou do výzkumu zapojeny jinde ve světě. „Naši zákazníci jsou univerzitní nemocnice, například Stanfordská univerzita, Římská univerzita, univerzita v Gentu nebo Northeastern University v Bostonu,“ vypočítává Pavel Nevický. Mindpax jim (nebo zdravotním pojišťovnám) prodává náramky, sbírá data a nabízí unikátní know-how.
Start-up s českým domicilem loni slavil úspěch v soutěži Vodafone Nápad roku, podporují ho české venture fondy, sám spustil crowdfundingovou kampaň a stojí před dohodou s americkým investorem.
„Investory potřebujeme nejen kvůli financím – medicínský výzkum je velmi nákladný, ale také pro jejich zkušenosti na zdravotnickém trhu,“ říká Nevický, „ve střední Evropě je velmi málo těch, kteří by nám dokázali otevřít dveře k farmaceutickým firmám, proto se rozhlížíme dál.“
Budoucnost chytré medikace
Vekou podporou je pro Mindpax spolupráce s medicínskou divizí britského Vodafonu, od kterého využívají pro náramek mezinárodní SIM kartu – když firma před nedávném na svém globálním webu publikovala case study Mindpaxu, zájem pacientů a lékařů násobně vrostl.
Pro Mindpax je nyní důležité najít strategického partnera – dvě tři zdravotní pojišťovny jako významného zákazníka anebo přímo farmaceutické firmy. Ty už dnes přesahují odvětví chemického průmyslu a zaměřují se na využívání dat. „Věříme, že se dokážeme připojit k vlně smart medication – firmy můžou prodávat léky na stabilizaci nálady společně s naším náramkem, který jim přesně řekne, kdy a jak je podávat,“ dodává Pavel Nevický.