720°: Boj o kvalitní čtvereční metr a miliardové zhodnocení
2. února 2017, 16:45
Čtvrtý díl seriálu, v němž představujeme nadějné start-upy, míří do Finska. Tam se odvíjí příběh Čecha Tomáše Novotného, který na sever odjel původně na půlroční studijní pobyt, který se ale protáhl na sedm let. A stále není konec, jen studia vystřídal byznys..Novotného start-up 720° se stal respektovanou společností, která chce dobýt z Finska Spojené státy a pak i Čínu.
S Tomášem Novotným mluvíme nadvakrát, jednou je v New Yorku, za tři dny už v Helsinkách. Z jeho řeči je cítit vliv angličtiny, kterou denně používá, ale ani to mu nebrání jasně formulovat své myšlenky a plány. A vysvětlit, v čem je jeho nápad unikátní. „Všichni by rádi měřili produktivitu práce, ale to objektivně nejde,” vysvětluje během videohovoru, „jsem přesvědčený, že produktivita vzniká jen tehdy, když lidé pracují ve vyhovujícím prostředí, jsou spokojení a zdraví. A to my změřit umíme.”
Jak to lidé využívají?
Start-up 720° nabízí majitelům a provozovatelům kancelářských budov automatizovaná data o kvalitě jejich nemovitostí. „Budova se krásně navrhne, postaví, ale dál už nikdo neví – líbí se tam lidem? Využívají společné prostory? Jakou mají teplotu v kanceláři? My do kanceláří umístíme senzory, které měří fyzikální veličiny – kvalitu vzduchu, hluk, teplotu, využití prostoru – majiteli zobrazíme výstupy z analýzy a doporučením, co dál. Aby každý metr čtvereční měl účel a kvalitu, jakou si přeje mít,” dodává Novotný. Vše je pomocí IoT (internet věcí) a cloudu automatizované a tedy velmi rychlé.
Říká se, že devět z deseti začínajících podnikatelů do roka skončí. Novotného firma 720° žije už čtvrtým rokem. Na severu získala ocenění pro zajímavé start-upy, už jde ale o zavedenou společnost, která se rozhlíží, kam svůj byznys posunout.
Než vstoupíme na burzu
Dnes řešení od 720° využívá kolem sedmi desítek budov po celém světě. Mezi klienty patří GE Healthcare, Nokia či Danske Bank. Původně finský projekt se začal dívat i za hranice a první expanze přišla logicky do Švédska, sám Novotný odjel budovat obchodní tým do New Yorku. „Na americkém trhu pracujeme systematicky,” prozrazuje, „a když to bude fungovat, dalším krokem je Čína. Evropa nám jede organicky sama.”
Pro společnost pracuje patnáct lidí, Tomáš Novotný jako CEO si nechává kontrolu nad produktem, dělá obchod a třetí nezbytnou součástí jeho práce je „administrace”, jak sám říká, ale myslí tím jednání s investory a uvažování nad budoucností firmy. A jeho plány nejsou malé: na otázku, co bude s firmou za pět let, odpovídá, že směřuje buď k dalšímu investorovi anebo vstoupí na burzu. A to už by měl mít obrat 100 milionů dolarů…
Do Finska na zkušenou
Jestli Novotného příběh bude mít stamilionové pokračování, zařadí se mezi velké úspěchy českých mozků ve světě. On sám začínal jako student, jeho první byznys se věnoval IT a e-commerce, ale jak vzpomíná, pole působnosti bylo omezené na český a slovenský trh. Nápad měřit kvalitu kancelářských prostor dostal ještě na brněnské VUT, ale v té době byla domácí start-upová scéna v úplných začátcích. Ne tak ve Finsku, kam odjel na Erasmus. Plán začal realizovat právě tam.
„Věřil jsem, že zrovna my budeme start-up, který přežije. Sám jsem neměl co ztratit a stačilo mi vědět, že při nejhorším každý měsíc nějak přežiju,” vzpomíná. Založit firmu s finským domicilem nebyl problém, hned poté se Novotný začal propojovat se začínajícími podnikateli a učit se od zkušených. „Měl jsem na začátku základy nastudované, ale až ve Finsku jsem viděl a pochopil logiku start-upu: jak postavit byznys plán, kolik peněz je potřeba, kdy se o ně dá žádat, jestli nabírat dopředu anebo se zpožděním… ta roadmapa je celkem daná,” dodává Novotný.
Dobrá investice pro J&T
Když se s Tomášem Novotným na závěr bavíme o start-upech jako fenoménu současného podnikatelského světa, přidává svoji definici: je to firma, která vyvíjí produkt a hledá svůj obchodní model, který ale musí najít co nejrychleji a co nejrychleji vyrůst. A k tomu potřebuje investory – jedním z nich jsou v 720° i J&T Ventures, kteří do star-upu vstoupili na podzim roku 2015.
Šéf J&T Banky Štěpán Ašer už před časem v rozhovoru pro MotejlekSkocdopole.com přiznal, že rozhodování bylo v tomto případě opravdu složité, ale správné: „U 720° byla nejvášnivější diskuze, odlišné názory na to, zda investovat. V situaci, kdy nás drtí Asie, kde vskutku je každému úplně jedno, kdo se jak cítí, my měříme, jestli je zaměstnancům teplo nebo zima. Ale tahle platforma má dneska přes 50 zákazníků, jak korporáty, tak úřady či školy. Mají záběr v pěti zemích Evropy a v Americe. Má to svoji základní ekonomiku a další potenciál, co s těmi nabranými daty dělat dál.”
Příběh k celosvětovému úspěchu je načatý…