Několik poznámek k volebním úspěchům Alternative für Deutschland

AfD od spolkových voleb v roce 2013 kráčí postupně od úspěchu k úspěchu. Měl jsem možnost v uplynulých dnech diskutovat s několika členy AfD o jejich motivacích politického angažování, EU, Rusku a zejména postavě Angely Merkelové. Stejně tak je zajímavé sledovat reakce společenského a politického prostředí, které podporuje kancléřku. Níže uvedené body jsou obecnými poznámkami k současné situaci v Německu, které čekají na podzim 2017 parlamentní volby.

  • Nálada v AfD připomíná založení TOP 09, kdy Miroslav Kalousek dokázal úspěšně angažovat členy tehdy politikou dosud nepolíbené, zejména ze střední třídy.
  • AfD mezi svými sympatizanty úspěšně buduje image strany pro střední třídu např. tím, že cílí na lékaře, zubaře, drobné podnikatele, úspěšné řemeslníky. Tito lidé se cítí zhrzeni současným Německem a jsou dostatečně profesně organizováni, aby se řady sympatizantů úspěšně rozšiřovaly.
  • Strana zcela ignoruje fakt, že voliči strany se zejména v bývalé NDR rekrutují z řad postkomunistů a obecně protestních voličů. V celoněmeckém měřítku se pak AfD snaží substituovat bavorskou CSU, jejíž rétorika se dlouhodobě po malých krůčcích rozchází s CDU.
  • V AfD vládne až téměř iracionální odpor proti kancléřce Merkelové, a to nikoli kvůli uprchlíkům, ale kvůli jejímu stylu vládnutí a eliminaci oponentů.
  • Od výše uvedeného se odvíjí i samotný program AfD, který je založen na negaci kroků kancléřky. Proto je téma uprchlíků tolik populární – kancléřka je personifikovaná se současnou německou politikou, čehož AfD logicky využívá.
  • Diskuze s členy AfD na konkrétní témata zemských voleb je téměř nemožná, neboť v hovoru automaticky přechází do emocionálního obviňování EU a politiky Merklové obecně. Příkladem je téma sankcí proti Rusku ve volbách v Meklenbursku – Předním Pomořansku s odůvodněním, že zemědělci doslova „trpí“ nemožností exportu mléka do Ruska.
  • Konkrétní odpovědi na politické otázky nečekejte. Budete-li se ptát, jak vnímají jednotlivé osobní příběhy uprchlíků např. ze Sýrie, odpověď prostě nedostanete. Hlavně nechtějte nic konkrétního. Odpovědi končí „protože EU“ nebo „protože Merklová“.
  • Přes všechnu negaci současné politiky CDU AfD utváří jeden politický proud – de facto Mitteleuropu, která bude třetí cestou mezi zájmy USA a Ruska v Evropě.
  • Reakce společenských a politických kruhů podporujících Merklovou je zoufalá a bezradná. Komunikace a angažování AfD do širší diskuze o jednotlivých politických tématech je bráno jako stigma v té „správné“ společnosti.
  • Mylné je i pochopení současných sympatizantů a jejich strategie – není to strana nezaměstnaných obyvatel NDR, kteří nezasluhují pozornost, ale rostoucího počtu zástupců střední třídy toužících po nostalgii.

Kdyby nepřišla uprchlická krize, možná by spirit AfD postupně vyprchal. Nestalo se tak a nyní zejména CDU musí čelit mobilizující se střední třídě.
mv

Předcházející článek

Miroslav Nechleba: Muž, který měnil vodu na světlo

Následující článek

Bylo završeno dílo, které tak nešťastně započal Martin Trn