Josef Donát: Průmyslník, který rozsvítil Moravu
12. září 2016, 10:35
Patří mezi legendární elektrotechnickou trojku Křižík – Kolben – Donát. Zdokonalil obloukovou lampu s elektrickým regulátorem. Jeho firma vyráběla kompletní zařízení pro elektrárny v celém Rakousko-Uhersku. Osvětloval moravská města, nádraží, pod září jeho světel pracoval ve vlaku i císař František Josef I.
Příběh ing. Josefa Donáta (1858-1937) je typickým příkladem podnikatelského úspěchu českých průmyslníků. Ti pocházeli z malých vesnic, po vysoké škole pracovali jako zaměstnanci v oboru a přitom samostatně připravovali své vynálezy nebo zlepšovací návrhy. A následně se postavili na vlastní nohy. Dopředu je hnala touha po lepším životě i přání pomoci obrozujícímu se českému národu. Bohužel se často stalo i to, že finanční náročnost, která šla ruku v ruce s inovacemi, už v poslední fázi nestačila na další život jejich podniku…
Josef Donát pocházel z Chrášťan, v Rakovníku vychodil reálku a pak jako první na pražské technice složil zkoušku v oboru strojním. Stal se konstruktérem ve firmách Bolzano, Tedesko & Comp, která ve Slaném vyráběla zařízení pro cukrovary nebo důlní těžbu, pracoval pro První Českomoravskou továrnu na stroje v pražské Libni (pozdější ČKD) nebo brněnskou Brand & L´Huillier, jejíž pýchou se staly kotle a parní stroje včetně lokomotiv.
První elektrofirma na Moravě
Jako náruživý šachista znal Donát své tahy dopředu a nechyběl mu ani podnikatelský duch. V roce 1889 přijal místo společníka v nově založeném závodu dr. Doubravy a ing. Bartelma (jeho otec Eduard vynalezl zdravotně nezávadný smalt na litinové nádobí). Ve firmě Robert Bartelmus & spol., jak se společnost na „výrobu elektrických přístrojů a zařízení všeho druhu” původně jmenovala, byly funkce jasně rozdělené – Bartelmus měl na starost obchod a logistiku, Doubrava inovace a zkušený Donát zajišťoval výrobu.
Firmě, která se pyšnila tím, že byla první ryze českou továrnou na Moravě, se v době počínající elektrifikace nebývale dařilo – dodala rozvody např. pro Ostravu nebo Přerov, elektrárny stavěla v Olomouci i Boskovicích, své kanceláře měla v Praze a ve Vídni. Dařilo se i Donátovi samotnému a v roce 1903 přinesl do firmy další vklad a tím ji ovládl. Zakladatel Bartelmus se stáhl do pozadí.
Škoda, Škoda byla rychlejší
Díky Donátově investici se podařilo firmu přestěhovat z pronájmu do vlastních prostor na Veveří, nový název firmy pak zněl Bartelmus-Donát a spol. Dvě stovky zaměstnanců pracovaly na rozvaděčích, transformátorech i obloukových lampách. Prestižní zakázky jako elektrifikace hlavních nádraží, kulturních sálů i Moravského krasu ale firmu finančně neutáhly.
Donátovy šachové tahy už na podmínky nové republiky nestačily, konkurence byla rychlejší a nemilosrdná: firma Bartelmus-Donát a spol. byla po vyhlášeném úpadku převzata v roce 1927 Škodovými závody a Donát dostal zasloužilou funkci člena správní rady.