Výlet po Zemanově zemi a nepřítomnost Miroslava Šloufa
2. srpna 2013, 10:44
Na dovolené, cestou na jedno jihomoravské koupaliště, jsem se stavil v prodejně COOP, nedílné součásti maloměstských náměstí, abych si zakoupil tisk. Vzal jsem si Hospodářské noviny, čímž jsem změnil jejich obvyklou místní stoprocentní remitendu na vyprodáno. Blesky už z regálu zmizely brzy ráno.
U vody jsem noviny rozevřel a začetl se do rozhovoru s ředitelem třebíčské firmy I & C Energo Janem Šafránkem, v němž sebevědomě vyprávěl o mnohamiliardových zakázkách, které ho čekají v případě dostavby Temelína. Pár dotazů vracejících se k nepochopitelnému prodeji I & C Energo z majetku ČEZ maďarskému MOLu a dále do neprůhledné majetkové struktury se stopami Martina Romana odbyl tím, že kdyby se tak nestalo, ani by třeba nebyl ředitelem. No ano, ale jak to, že si nový vlastník vybral jako ředitele právě jeho? Vždyť Šafránek je od útlého mládí spjat s Martinem Romanem a po jejich společném působení v Jance Radotín sbíral zkušenosti pro řízení sofistikované energetické firmy v prodeji kancelářského nábytku nebo ve firmě zabývající se pyrotechnikou a módními přehlídkami. Takový dotaz nepřišel, řešilo se, zda lépe stavět Temelín s Rusy, nebo Američany, takže jsem noviny raději odložil a zadíval se po okolí.
Většina lidí byla veselá a tlustá. Pivko, párek, Blesk, Rytmus života. Nějaké šaškování kolem Temelína, stojedničkové vlády nebo nedejbože ředitele Českých drah, to je pro ty pisálky a podvodníky tam v Praze, tím si dovolenou může kazit jen ten, kdo ve zbytku roku nemaká.
Po návratu jsem si dal pár schůzek v Praze, abych se utvrdil, že to má prezident Miloš Zeman s podporou 2 717 405 spoluobčanů, kteří ho zvolili, dobře rozehrané. Vládu odborníků, jako je Jiří Balvín, čekají jen samé úspěchy. Vyslovení důvěry má v podstatě jisté. Zde nabízím posbírané kousky do mozaiky: ODS je rozložená, snahu Martina Kuby, aby její náměstci opustili ministerstva, samotní náměstci smetli ze stolu a doslova Kubu vypoklonkovali. Ten se uražen snaží u Zemana urvat pro sebe alespoň něco. Sázím, že kdyby Miroslava Němcová opravdu chtěla, aby se oněch 101 koaličníků podepsalo před očima Zemana, některým poslancům do toho zrovna něco vlétne.
Bohuslav Sobotka se po dovolené rozkoukal ve své ČSSD pozdě, Michal Hašek je už domluven se Zemanem, že Rusnokovu/Zemanovu vládu podpoří on i „jeho“ kraje. Kdyby ne, Zeman jej po příštích volbách nepověří sestavením vlády, ani kdyby ČSSD – samozřejmě už vedená Haškem – získala 40 procent.
Komunisté, jimž z politického záhrobí radí schiebeři předlistopadového režimu, jsou už jasní. Rusnokův/Zemanův kabinet je pro ně výtahem k budoucí spolupráci s SPOZ.
Věci veřejné a LIDEM půjdou tam, kde budou moci přežít nejdéle, tedy se Zemanem.
TOP 09 je proti Rusnokově/Zemanově vládě víceméně jednotná, otázka zní, zda to ještě Miroslavu Kalouskovi stojí za další problémy. Nebo jestli se už konečně nevrhne v klidu do správy majetku.
Miloš Zeman má kromě cukrovky a alkoholismu, což je nepříjemná kombinace, ještě jednu slabinu. Nepřítomnost Miroslava Šloufa. Zemanovo působení zatím nese všechny příznaky opojení mocí, Šlouf ale vždy dokázal dát mlžnému oparu kolem Zemana tvar. Kdy přijde znovu jeho čas?
-pes-