Samarasové jedou, hodnota Kofoly je nejméně šest miliard korun

Vzdali se části společnosti, aby se stali jedním z největším výrobců nealkoholických nápojů ve střední a východní Evropě. Mohutně posílili zejména na klíčovém polském trhu, kde se stali číslem tři. Na paty tam šlapou americkému gigantu PepsiCo. Řeč je o rodině Samarasových z Krnova, jejíž slávu šíří především sedmatřicetiletý Jannis Samaras, šéf dnes už nadnárodního limonádového holdingu Kofola.

Původně česká Kofola loni dokončila spojení s polskou společností Hoop. Samarasové si prostřednictvím lucemburské KSM Investment udrželi majoritních 51,18 procent. Aktuální tržní kapitalizace podílu se pohybuje kolem 3,1 miliard korun, celé firmy pak zhruba šest miliard. Pokud by se ale Kofola prodávala jako celek, vlastníci by zřejmě utržili až deset miliard korun.

Akcie Kofoly jsou obchodovány na burze ve Varšavě. V polském hlavním městě dnes také sídlí centrála holdingu, který zastřešuje téměř dvě desítky společností. Tržby skupiny Kofola loni dosáhly v přepočtu 8,1 miliard korun. Meziročně se téměř zdvojnásobily. Rostly na všech trzích, nejvíc pochopitelně v Polsku. Zisk po zdanění se díky expanzi propadl na 89 milionů korun. Aktiva naopak vyletěla na 11,55 miliard Kč.

Za první tři měsíce letošního roku skupina Kofola utržila v přepočtu 1,932 miliardy korun. Hospodaření se ale propadlo do ztráty ve výši 91 milionů. Firma prodělek připisuje na vrub vyšších výdajů na marketing, růstu finančních nákladů, kursovým pohybům a odvoláním na fakt, že první čtvrtletí je pro výrobce nápojů vždy nejhorším obdobím roku. Za zmínku stojí posílení na českém trhu sirupů. Kofole patří více než třetina trhu. Sirupu jsou vůbec nejrychleji rostoucím segmentem v branži nealkoholických nápojů. Češi si prostě dělají více vody se šťávou.

Kofolu dnes kromě Samarasů vlastní manažeři Tomáš Jendřejek a René Musila. Každý z nich drží akcie za zhruba 157 milionů korun. Hlavním minoritním vlastníkem je ale jeden z fondů polské private equity skupiny Enterprise Investors. Za 43 procent loni na podzim v přepočtu zaplatil přes 3,3 miliardy korun. Peníze připadly zejména zakladatelům Hoopu. Enterprise Investors drží třicet devět procent českého dodavatelu antivirového softwaru AVG Technologies nebo čtyřicet osm procent Nay, největšího slovenského řetězce s elektronikou. Více než miliardu eur skupina investovala v Polsku.

Hlavní značkou Kofoly je stejnojmenný kolový nápoj, dále pak Vinea, kterou loni koupila od slovenského miliardáře Zoroslava Kollára za zhruba 8 až 9 milionů eur, Rajec, Jupí, Jupík, Hoop Cola, Paola, R20, Artic, Top Topic, RC Cola, Chito Tonic, Snipp, Flip, Mami drink nebo Woda Grodziska.

Prehistorie společnosti Kofola začala v roce 1993, kdy řecký rodák Kostas Samaras koupil v privatizaci sodovkárnu v severomoravském Krnově. Později vznikla společnost Santa nápoje, která v roce 2000 začala stáčet Kofolu. O dva roky později došlo k zásadnímu a velkému skoku. Santa koupila za 215 milionů ochranné známky a původní receptury Kofoly od farmaceutické firmy Ivax Pharmaceuticals (dříve Galena).

Santa se změnila na Kofolu a začala mohutná expanze. Kofola se dokonce spolu s investiční skupinou Penta zajímala o Karlovarské minerální vody (Mattoni). Z obchodu ale nic nebylo. Možná někdy v budoucnu. Dnes Kofola vyrábí nealkoholické nápoje v osmi továrnách v České republice, v Polsku, na Slovensku a v Rusku. Zaměstnává kolem 2600 lidí.
-mot-

Výsledky Kofoly na jednotlivých trzích (2008, v milionech korun*)
země tržby čistý zisk/ztráta
Česko 2945 149
Polsko 2564 -180
Rusko 1304 43
Slovensko 1283 114
Maďarsko 31 -38
*) přepočteno ze zlotého na koruny podle průměrného kursu za loňský rok (1 zlotý = 7,123 korun)

Předcházející článek

Ministr zemědělství Šebesta zatrhl prasárnu svého předchůdce Gandaloviče

Následující článek

Tomáš Brzobohatý bude brzo bohatý, od PPF dostane 70 milionů eur