Penta vydražila za více než 700 milionů korun polskou drátovnu
9. června 2009, 9:53
Už jen souhlas konkursního správce Piotra Murawského a dobrozdání konkursního soudu chybí k tomu, aby private equity skupina Penta Investments převzala drátovnu Drumet z polského Włocławku. Solidně zainvestovaný výrobní podnik s tradicí od roku 1895 je v konkursu. Přesto stále vyrábí a exportuje ocelová lana, ocelové dráty a lanové vázací prostředky. Zaměstnává kolem 850 lidí.
Sidonia Holding, kyperská dcera česko-slovenské Penty jako jediná akceptovala vylovávací cenu ve výši 120 milionů zlotých (kolem 715 milionů korun). Penta zájem o Drumet a podání nabídky potvrdila s tím, že nyní záleží na konkursním soudu. O fabriku usilovala už na začátku letošního roku. V polském tisku byla zmiňována částka 280 milionů zlotých. Nyní může ušetřit téměř šedesát procent.
V nedávné minulosti Drumet ovládal poznaňský byznysmen Krzystof Niezgoda. S příchodem krize se firma dostala do problémů a banky ji odmítly nadále financovat. O firmu se také zajímal ocelářský gigant ArcelorMittal, dále pak Saarstahl nebo majitelé Třineckých železáren. Krize v hutnictví jim ale „nedovolila“ podat nabídku.
Skupina Penta je na polském trhu hodně „akční“. Rychle expanduje a v zemi už proinvestovala v přepočtu miliardy korun. Největší akvizicí byl nákup maloobchodního řetězce Žabka, další velkou investici představuje firma Okna Rąbień, která se má stát páteří budovaného okenářského holdingu. Další aktiva představují polské pobočky sázkové kanceláře Fortuna nebo lékárenského řetězce Dr. Max.
Prostřednictvím Aera Vodochody se Penta pokouší převzít polského výrobce helikoptér PZL-Świdnik. Nyní probíhají exklusivní, ale značně komplikovaná vyjednávání s polským státem a firemními odbory. Nedávno skupina také přistopila k divestici. Prodala virtuálního mobilního operátora Mobilking. Nešlo ale o nějak významný projekt.
-mot-